Gerdab.IR | گرداب

شناسایی بزرگترین مورد سرقت و پول‌شویی از طریق بیت کوین

شناسایی بزرگترین مورد سرقت و پول‌شویی از طریق بیت کوین
تاریخ انتشار : ۲۰ بهمن ۱۴۰۰

وزارت دادگستری آمریکا از شناسایی بزرگترین مورد سرقت و پول‌شویی با استفاده از ارز رمز‌ها به ارزش ۴.۵ میلیارد دلار خبر داد.

به گزارش گرداب، این سو استفاده در جریان یک حمله هکری در سال ۲۰۱۶ به صرافی ارز دیجیتال بیت فینکس رخ داده و عاملان اصلی این پول‌شویی یک زن و شوهر بوده اند.

بنا بر اعلام دادستانی، ایلیا لیختنشتاین، ۳۴ ساله و همسرش، هدر مورگان، ۳۱ ساله اهل نیویورک که صبح روز سه شنبه در منهتن دستگیر شدند، درآمد‌های غیرقانونی خود را صرف خرید اقلامی مانند طلا و توکن‌های غیرقابل تعویض و نیز کارت هدیه ۵۰۰ دلاری والمارت کردند.

این زوج نمایه‌های عمومی فعالی در شبکه‌های اجتماعی داشتند و مورگان با نام مستعار «رازلخان» خواننده رپ شناخته می‌شد که برگرفته از عنوان چنگیز خان است.

لیزا موناکو، معاون دادستان کل آمریکا گفته که این بزرگترین مصادره مالی وزارت دادگستری تا به امروز محسوب می‌شود. وی در بیانیه‌ای افزود شناسایی این متخلفان نشان می‌دهد ارز دیجیتال منبع امنی برای استفاده مجرمان نیست. لیختن اشتاین و مورگان متهم به توطئه برای پول‌شویی و همچنین کلاهبرداری از ایالات متحده هستند. این پرونده در یک دادگاه فدرال در واشنگتن دی سی تشکیل شده و در جریان است.

این زوج متهم به توطئه برای پول‌شویی ۱۱۹۷۵۴ بیت کوین هستند که پس از نفوذ یک هکر به بیت فینکس و انجام بیش از ۲۰۰۰ تراکنش غیرمجاز به سرقت رفته بودند. وزارت دادگستری می‌گوید ارزش معاملات مذکور در آن زمان ۷۱ میلیون دلار بود، اما با افزایش ارزش این ارز رمز، رقم اکنون به بیش از ۴.۵ میلیارد دلار رسیده است.