Gerdab.IR | گرداب

برنامه ۴۹ میلیارد دلاری اتحادیه اروپا برای کمک به شرکت‌های فناوری

برنامه ۴۹ میلیارد دلاری اتحادیه اروپا برای کمک به شرکت‌های فناوری
تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۴۰۰

تصویب قوانین مربوط به کمبود تراشه‌ها در اروپا، آمریکا و کشور‌های آسیایی رقابت‌های تکنولوژیک را افزایش داده است.

به گزارش گرداب، برخی از حوزه‌های قضایی به دنبال راه‌هایی برای تقویت تولید تراشه در میان بحران کمبود جهانی تراشه هستند که بر بخش‌های مختلف فناوری تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، اتحادیه اروپا می‌خواهد به بازیگر بزرگ‌تری در این زمینه تبدیل شود و برنامه‌ای ۴۹ میلیارد دلاری را برای کمک به شرکت‌های فناوری اعلام کرده است.

شعبه اجرایی اتحادیه اروپا قانون تراشه‌های اروپایی را فاش کرده است که تا حدی با هدف کاهش اتکای اتحادیه به قطعات آسیایی انجام می‌گیرد. اتحادیه اروپا بر این باور است که این طرح به اروپا اجازه می‌دهد تا از نقاط قوت خود در زمینه‌هایی مانند تحقیق و تولید در حوزه فناوری استفاده کند و در عین حال به برخی از نقاط ضعف اروپا در بخش تکنولوزی نیز رسیدگی کند. هدف این قانون تقویت تحقیق و توسعه، تقویت تولید و نظارت بر عرضه تراشه‌ها است.

این طرح که نیاز به تایید کشور‌های عضو و پارلمان اروپا دارد، شامل سرمایه گذاری‌های دولتی و خصوصی است و به دنبال کاهش هرگونه اختلال در آینده در زنجیره تامین تراشه است. اتحادیه اروپا همچنین می‌خواهد سهم خود از بازار جهانی تراشه‌ها را تا سال ۲۰۳۰ به ۲۰ درصد افزایش دهد.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در بیانیه‌ای گفت: "قانون تراشه‌های اروپایی یک تغییر بازی برای رقابت‌پذیری جهانی بازار اروپا خواهد بود. این اقدام برای پیش بینی و جلوگیری از اختلالات زنجیره تامین و در زمان نسبتا کوتاهی، کمک کننده خواهد بود همچنین در این بازه اروپا به یک پیشرو صنعتی در این شاخه استراتژیک تبدیل خواهد شد. "

برنامه ۴۹ میلیارد دلاری اتحادیه اروپا برای کمک به شرکت‌های فناوری

معرفی "قانون تراشه" در آمریکا به دنبال تلاشی برای تقویت تولید تراشه در ایالات متحده است. در این ماه، مجلس نمایندگان قانون رقابت آمریکا را تصویب کرد که ۵۲ میلیارد دلار یارانه برای تولید تراشه‌ها و همچنین تقریباً ۳۰۰ میلیارد دلار برای تحقیق و توسعه اختصاص می‌دهد. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، قصد دارد در صورت تصویب این لایحه در سنا، این لایحه را امضا کند و به قانون تبدیل کند.

قوانین در هر دو سوی اقیانوس اطلس می‌تواند منجر به نبرد بین اروپا، ایالات متحده و آسیا برای جذب تولیدکنندگان تراشه شود. اگر قانونگذاران آن‌ها را تأیید کنند، این طرح‌ها در نهایت باید تولید جهانی تراشه‌ها را تقویت کند که به فرآیند تولید چیز‌هایی مانند تجهیزات پزشکی، وسایل نقلیه الکتریکی و کنسول‌های بازی کمک می‌کند.