Gerdab.IR | گرداب

درخواست اوکراین از اپل برای مقابله با روسیه

درخواست اوکراین از اپل برای مقابله با روسیه
تاریخ انتشار : ۰۷ اسفند ۱۴۰۰

معاون نخست وزیر و ناظر بر فعالیت‌های دیجیتالی خارجی اوکراین، از اپل خواست فروش محصولاتش در روسیه را متوقف کرده و فروشگاه اپ استور خود در این کشور را تعطیل کند.

به گزارش گرداب، این مقام اوکراینی در نامه‌ای به تیم کوک، مدیرعامل اپل که در توییتر ارسال کرد، درخواست مذکور را مطرح کرد. فدروف همچنین گفت: اپل باید از تحریم‌های آمریکا علیه روسیه که به دنبال حمله نظامی مسکو به اوکراین وضع شده اند، حمایت کند.

وی در این نامه نوشت: از شما درخواست می‌کنم و مطمئن هستم که فقط گوش نمی‌کنید بلکه هر کاری لازم باشد برای حمایت از اوکراین، اروپا و نهایتا دنیای دموکراتیک در برابر تهاجم مستبدانه خونین انجام می‌دهید. از شما می‌خواهم عرضه خدمات و محصولات اپل به فدراسیون روسیه را متوقف کرده و دسترسی به فروشگاه اپ استور را مسدود کنید.

روسیه در ساعات اولیه روز پنج شنبه حمله به اوکراین را آغاز کرد و نیرو‌های نظامی این کشور شهر‌های اوکراین را زیر آتش گرفتند.

اپل در حال حاضر یک فروشگاه آنلاین در روسیه اداره می‌کند که آیفون، مک، آی پد، ایرپاد و محصولات دیگر را مستقیما به مصرف کنندگان می‌فروشد. همچنین نرم افزار و خدمات در روسیه عرضه کرده و نسخه روسی اپ استور را در این کشور اداره می‌کند. اپل اخیرا قابلیتی به نرم افزار آیفون اضافه کرده که اپلیکیشن‌های ساخته شده در روسیه را برای کاربران دستگاههایش مشخص می‌کند.

دولت آمریکا اخیرا تحریم‌هایی را وضع کرده که تولیدکنندگان آمریکایی را از صادرات برخی کالا‌ها به روسیه منع می‌کند، اما به نظر می‌رسد تاکنون این مقررات مانع از ادامه فروش اپل در روسیه نشده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اپل در ماه‌های اخیر دفتر نمایندگی در روسیه تاسیس کرد و ماه میلادی جاری آگهی استخدام برای چندین موقعیت شغلی در مسکو داد. بجز بیانیه‌ای که کوک روز پنج شنبه در توییتر منتشر کرد، اپل حاضر نشد در این باره توضیحی دهد.

کوک در این توییت نوشت: عمیقا از وضعیت در اوکراین متاسفم. ما هر کاری بتوانیم برای تیم‌های خود در این کشور انجام می‌دهیم و از تلاش‌های بشردوستانه حمایت می‌کنیم. من به یاد افرادی هستم که در معرض آسیب قرار دارند و به جمع کسانی ملحق می‌شوم که خواستار صلح هستند.