Gerdab.IR | گرداب

اوکراین به دنبال شناسایی کیف پول دیجیتال مقامات روسیه

اوکراین به دنبال شناسایی کیف پول دیجیتال مقامات روسیه
تاریخ انتشار : ۰۹ اسفند ۱۴۰۰

میخایلو فدوروف وزیر تحول دیجیتال اوکراین از هرکس که اطلاعاتی در این زمینه دارد، درخواست کمک کرده است.

به گزارش گروه ترجمه گرداب، اوکراین به دنبال این است که اقدامات احتمالی مسکو برای دور زدن تحریم‌ها و رها شدن از انزوای اقتصادی را با مشکل روبرو کند. در روز پنجشنبه وزیر تحول دیجیتال اوکراین، میخایلو فدوروف پیرامون کیف پول‌های دیجیتال مقامات روسی و بلاروسی، درخواست اطلاعات کرد. او در یک توییت نوشت: «جنایات جنگی باید پیگیری و محاکمه شود».

آرتم آفیان وکیل اوکراینی که طبق گفته فدوروف درحال جمع‌آوری آدرس‌های کیف پول هاست گفته که هدف وزیر «متوقف کردن سیاستمداران روسی از استفاده از ارز دیجیتال و اجتناب از تحریم‌هاست». با توجه به مسدود شدن دسترسی روسیه به سوئیفت، گمانه‌زنی‌ها پیرامون ورود جدی‌تر این کشور به حوزه ارز دیجیتال زیاد شده است.

این درخواست کمک وزیر اوکراینی را می‌توان گامی جدید در راهبرد ارز دیجیتال این کشور پس از جنگ دانست. اوکراین با شروع جنگ برای تسهیل دریافت کمک‌ها فی‌الواقع ارز‌های دیجیتال را قانونی کرد. این اقدامات نشان داد که چطور رمزارز‌ها می‌توانند به عنوان یک ابزار برای حمایت دولتی از مرز‌های جغرافیایی فراتر روند.

حال اوکراین نگران است که روسیه نیز از این ابزار استفاده کند و از آن برای اجتناب از قانون (قانون تحریم) بهره بگیرد. قرار است آدرس کیف پول‌های دیجیتال مقامات روسیه، شناسایی‌شده و گزارش شوند و در نهایت امکانی برای تحریم این حساب‌ها فراهم شود.

جنگ اخیر روسیه و اوکراین نشان داد که بسیاری از ادعا‌های رسانه‌های غربی و نهاد‌های بین‌المللی مبنی بر بی‌طرف بودن، رعایت حقوق بشر و ... فی‌الواقع ادعا‌هایی سیاسی است. طبق آمار‌ها پس از جنگ جهانی دوم، ۸۵ درصد جنگ‌های بر روی کره زمین توسط دولت آمریکا انجام گرفته است، اما هیچ‌گاه رسانه‌ها و نهاد‌های بین‌المللی این کشور را به خاطر اقدامات جنایت‌بارش محکوم نکردند.

حال دولت اوکراین که خود در حال حاضر به شکل چشم‌گیری از ارز‌های دیجیتال استفاده می‌کند و حتی واریز و برداشت پول نقد را محدود کرده است، به دنبال این است که مقامات روسیه نتوانند از این ابزار استفاده کنند.