Gerdab.IR | گرداب

برگزاری رویداد فناورانه حوزه «سنسور و بیوسنسور» با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

برگزاری رویداد فناورانه حوزه «سنسور و بیوسنسور» با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
تاریخ انتشار : ۲۵ اسفند ۱۴۰۰

ستاد توسعه زیست فناوری و یک شتابدهنده، رویداد فناورانه حوزه «سنسور و بیوسنسور» را برگزار می‌کند.

به گزارش گرداب، یک رویداد فناورانه‌ای با همکاری یک شتاب‌دهنده تخصصی حوزه سنسور و بیوسنسور با حمایت ستاد توسعه زیست‌ فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

این رویداد با حضور اساتید هیئت علمی دانشگاه‌های کشور، نمایندگانی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا (NBIC) برگزار شد. هدف از برگزاری این رویداد حمایت از ایده‌های خلاقانه، استارت اپ‌ها و تحولات نوآورانه بوده است. در این رویداد پژوهشگران ایده‌های نوآورانه و فناورانه خود را ارائه کردند.

در افتتاحیه این رویداد دکتر قانعی دبیرستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری به اهمیت موضوع سنسور و بیوسنسور در بازار جهانی و آسیا تاکید کرد و گفت: ستاد توسعه زیست فناوری طی سال‌های اخیر از دستاورد‌های حوزه سنسور و بیوسنسور حمایت کرده است.

دکتر حسن باقری به عنوان رئیس هیئت مدیره شتابدهنده حوزه سنسور و بیوسنسور گفت: ۲۴ ایده اولیه در مدت ۳ هفته فراخوان ثبت نام کردند که پس از بررسی‌های اولیه از ۱۰ ایده برای شرکت حضوری و داوری در رویداد دعوت به‌عمل آمد.

این ۱۰ ایده شامل «کیت تشخیص سریع بزاقی کرونا»، «طراحی و تولید کاغذ جمع آوری، تشخیص و آنالیز ترکیبات آلی فرار از نمونه‌های بازدمی با هدف تشخیص بیماری»، «سنسور هوشمند برپایه کیت‌های کاغذی حساس به تغییرات pH برای نظارت بر کیفیت غذا»، «کیت تشخیص سریع تروپونین I/کراتین کیناز/ میوگلوبین»، «کیت تشخیص غیرتهاجمی و سریع بیماری کووید-۱۹ بر پایه رنگ شیمیایی و نانوذرات فلزی»، «ساخت بیوسنسور میکروفلوئیدیک تشخیص کمّی سکته قلبی با استفاده از نانوساختار طلا»، «کیت تشخیص سریع HPV»، «سنسور پایش دائمی قند خون»، «کیت رنگ سنجی برپایه نانوذرات فلزی به منظور تشخیص فساد باکتریایی در مواد غذایی» بوده اند.