Gerdab.IR | گرداب

معرفی کتاب| قدرت سایبری: جرم، درگیری و امنیت در فضای سایبری + دانلود فایل

معرفی کتاب| قدرت سایبری: جرم، درگیری و امنیت در فضای سایبری + دانلود فایل
تاریخ انتشار : ۱۵ فروردين ۱۴۰۱

فضای مجازی به محیطی تبدیل شده است که در آن انواع جنایات رخ می‌دهد و همانند میدان جنگی است که در تمام مدت انواع درگیری‌های اقتصادی و نظامی در حال انجام است.

"پایگاه رسانه ای گرداب جهت اطلاع و افزایش دانش و سواد فضای مجازی مخاطبان خود و به ویژه دانشجویان، پژوهشگران و تصمیم گیران، کتاب‌هایی را در این عرصه معرفی می‌‎کند. بدیهی است انتشار این مطالب، لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست."

به گزارش گرداب، کنترل زیرساخت‌های اطلاعاتی و ارتباطی با قابلیت پاسخگویی به حملات سایبری و تأمین امنیت سایبری، نشان‌دهنده قدرت واقعی است و در حال حاضر یکی از مهم‌ترین مسائل سیاسی، اقتصادی و فناوری قرن بیست و یکم به شمار می‌آید.

قدرت سایبری برای سازمان‌ها، اعم از قانونی و مجرمانه، تبدیل به جدیدترین روش برای نشان دادن توانایی و قابلیت‌ها شده است. فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات به بخش مهمی از زیرساخت‌های جامعه ما تبدیل شده است و استفاده نادرست از آن‌ها روی تمام افراد، از شهروندان گرفته تا سازمان‌های خصوصی و دولتی و ایالت‌ها تأثیر می‌گذارد.

کتاب قدرت سایبری: جرم، درگیری و امنیت در فضای سایبری توضیح می‌دهد که چگونه مفهوم قدرت سایبری به طور طبیعی از مفهوم کلی امنیت سایبری نشأت می‌گیرد و چگونه می‌توان آن را از طریق جرائم سایبری، تروریسم سایبری، درگیری‌های سایبری و جنگ سایبری تعریف کرد.

این کتاب، تأثیرات و پیامد‌های قدرت سایبری بر افراد، سازمان‌ها و دولت‌ها را ارزیابی می‌کند و چشم‌اندازی از عاملان و ابزار‌های عملیاتی آن‌ها به همراه شرح استراتژی‌ها، روش‌ها و انواع اقدامات برای مبارزه با استفاده نادرست و جنایتکارانه از فناوری دیجیتال و بهبود امنیت در فضای مجازی و زندگی واقعی ارائه می‌دهد.

کتاب قدرت سایبری، چگونگی تسلط بر خطرات سایبری در سطوح ملی و بین‌المللی را شرح می‌دهد و قبل از ارائه مضامین اصلی از دیدگاه تمام عاملان مربوط، ابتدا مسائل کلی را مرور می‌کند. فصل‌های این کتاب به گونه‌ای نوشته شده است تا یک ساختار منسجم و مبتنی بر موضوعاتی مانند درک زمینه، حقایق، پس‌زمینه، چالش‌ها و مثال‌های عملی (برگرفته از مطالعات میدانی و یا افراد مسئول) داشته باشد. فصل‌ها هم‌چنین شامل خلاصه، تمرین‌ها و بعضی اوقات، مطالعات موردی هستند.

مسائل فنی موجود در این کتاب به گونه‌ای توضیح داده شده‌اند تا تمام افراد علاقه‌مند و حتی کسانی که شناخت زیادی از مسائل کامپیوتری ندارند، بتوانند بفهمند که حملات سایبری چگونه انجام می‌شوند و چرا موثر هستند.

اصول اساسی از طریق رویکرد بین‌رشته‌ای و فراگیر تعریف می‌شوند که منعکس کننده مسائل اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، حقوقی، نظامی و فنی مرتبط با استفاده و سوءاستفاده از فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی است.

هدف این کتاب، تشویق خواننده به ارتکاب جرائم سایبری نیست. بلکه نقش آن کمک به درک روش‌های انجام جنایات و درگیری‌ها در فضای مجازی و تهدیداتی است که جامعه باید برای رویارویی با آن‌ها آماده باشد. در واقع هدف اصلی این کتاب، مشارکت در توسعه آگاهی و مهارت‌هایی است که به جامعه اجازه می‌دهد با جرم و جنایت در فضای سایبری مبارزه کند.

مثال‌های ارائه شده در این اثر، نه برای تمجید از اقدامات خاص یا برای متمایز نشان دادن یک شخص، سازمان یا دولت خاص، بلکه برای نشان دادن مفاهیم اصلی طراحی شده‌اند. مثال‌های مبتنی بر موارد واقعی جرائم سایبری، جامع نیستند و برای تأکید بر ضعف یا محکوم کردن قربانیان جرائم رایانه‌ای طراحی نشده‌اند.

عنوان کتاب: قدرت سایبری: جرم، درگیری و امنیت در فضای سایبری
عنوان اصلی: Cyber Power: Crime, Conflict and Security in Cyberspace
نویسنده: سولانژ گرناتی (Solange Ghernaouti)
سال انتشار: ۲۰۱۳
ناشر: EPFL Press

دانلود کتاب