Gerdab.IR | گرداب

طراحی دستکش‌های جراحی هوشمند

طراحی دستکش‌های جراحی هوشمند
تاریخ انتشار : ۰۷ فروردين ۱۴۰۱

به تازگی دستکش‌های جراحی جدیدی طراحی شده‌اند که قادر به رصد حرکات دست جراح هستند و بازخوردی درباره تکنیک عملکرد آن‌ها فراهم می‌کنند.

به گزارش گرداب، دستکش‌های لاتکس الکترونیکی توسط تیمی از محققان دانشگاه وسترن سیدنی استرالیا ابداع شده اند. هم اکنون جراحان کارآموز در بیمارستان لیورپول انگلیس مشغول آزمایش نمونه اولیه این دستکش هستند.

هر دستکش شامل یک کابل مسطح و انعطاف پذیر است که از پشت انگشتان شست، اشاره و وسط می‌گذرد. همچنین هر کابل دارای چند واحد اندازه گیری داخلی (IMU) است که برای رصد حرکات هر بخش از انگشتان نصب شده اند.

در کل ۹ واحد IMU در هر دستکش وجود دارد.

در نسخه نهایی این فناوری، داده‌های جمع آوری شده از IMU‌ها وارد یک صفحه مدار کوچک می‌شوند که پشت هر دستکش تعبیه شده است.

در مرحله بعد داده‌ها به وسیله بلوتوث به یک اپلیکیشن در موبایل، تبلت یا رایانه در فاصله‌ای نزدیک منتقل می‌شوند.

می‌توان همزمان با فعالیت کارآموز، نرم افزار را طوری استفاده کرد تا حرکات دست وی ردیابی و با حرکات ایده آل برای انجام هر فعالیت مقایسه شود.

دکتر گوگ لویی محقق ارشد پژوهش در این باره می‌گوید: ثبت حرکات به تنهایی کافی نیستند. روش ما شامل ایجاد یک کاتالوگ از سوابق جراحان باتجربه‌ای است که مجموعه‌ای از فعالیت‌ها را انجام می‌دهند. هر دانشجو می‌تواند فعالیت خود را با عملکرد آن‌ها مقایسه کند.

البته باید اشاره کرد این دستکش‌ها برای ارتقای روش‌های آموزشی سنتی و نه جایگزین کردن آن‌ها طراحی شده اند. می‌توان در حوزه‌های دیگر که افزایش مهارت دستی مهم است مانند موسیقی یا هنر، از این دستکش‌ها استفاده کرد.