Gerdab.IR | گرداب

هشدار انجمن بلاکچین درباره احتمال شناسایی ارز دیجیتال ایرانی‌ها

هشدار انجمن بلاکچین درباره احتمال شناسایی ارز دیجیتال ایرانی‌ها
تاریخ انتشار : ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۱

انجمن فناوران زنجیره بلوک در رابطه با شناسایی و برچسب زنی دارایی‌های دیجیتال هشدار داد.

به گزارش گرداب، انجمن فناوران زنجیره بلوک با انتشار بیانیه‌ای در رابطه با شناسایی و برچسب‌زنی دارایی‌های دیجیتال هشدار داد و اعلام کرد، رعایت نکات امنیتی توسط کسب و کار‌های ایرانی بسیار حائز اهمیت است و بخشی از مسئولیت آن‌ها برای امن نگه داشتن دارایی کاربران و محسوب می‌شود.

انجمن فناوران زنجیره بلوک در بخشی از بیانیه خود با تاکید بر اهمیت رعایت نکات امنیتی توسط کسب‌وکار‌های ایرانی و امن نگه داشتن دارایی کاربران، اعلام کرد: «در همین راستا کاربران هم باید نکات ساده‌ای مثل عدم استفاده از اسکنر‌های خارجی (اکسپلورر یا موتور جستجوی بلاکچین) و یا صرافی‌های خارجی ارز دیجیتال با IP ایرانی و یا انتقال دارایی به صورت مستقیم بین پلتفرم‌ها که احتمال شناسایی و اعمال تحریم دارند را نیز آموزش ببینند و رعایت کنند.»


بر اساس اعلام انجمن فناوران زنجیره بلوک این موضوع منجر خواهد شد، کاربران، ریسک شناسایی و برچسب گذاری دارایی‌های خود را کاهش دهند.

امکان برچسب‌زنی به دارایی‌های دیجیتال را جدی بگیرید
در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به هشدار‌های پیشین انجمن زنجیره بلوک در رابطه با شناسایی و برچسب زنی دارایی‌های دیجیتال مبتنی بر بستر فناوری زنجیره بلوک و پیامد‌های آن بر ماهیت شفاف فناوری بلاکچین تاکید شده است.

بر اساس توضیحات این بیانیه به دلیل شفاف بودن بستر بلاکچین، اگر یک دارایی دیجیتال به هویت یا محل جغرافیایی مشخصی قابل انتساب باشد (مثلاً از طریق IP یا بر اساس آدرس‌هایی که با کیف مرتبط با آن دارایی دیجیتال، تراکنش داشته‌اند)، می‌توان رد آن را در تراکنش‌های بعدی نیز، از نظر فنی و حتی از نظر حقوقی دنبال کرد.

این بیانیه با اشاره به شرکت‌هایی مانند سایفرتریس، کریستال، چینالیسیس و الیپتیک، تاکید کرد که در حال حاضر این شرکت‌ها مشغول ارائه سرویس‌های متنوع شناسایی و برچسب زنی دارایی‌ها دیجیتال هستند.

بر اساس توضیحات انجمن فناوران زنجیره بلوک در این بیانیه، این شرکت‌ها پس از این شناسایی، اگر دارایی دیجیتال کاملا غیر متمرکز باشد (مانند بیتکوین) پذیرندگان متمرکز (مثلا پلفترم‌های متمرکز تبادل ارز‌های دیجیتال) می‌توانند پس از دریافت، آن را بلاک کنند یا از پذیرش آن به عنوان ارزش امتناع کنند.

بر همین اساس اگر این دارایی دیجیتال امکان فریز شدن در کیف پول را داشته باشند (مانند تتر) نهاد ناشر آن توکن می‌تواند آن را در کیف پول مالک فریز کند.

انجمن فناوران زنجیره بلوک در این بیانیه همچنین خبر داد که اخیرا مواردی از برچسب زنی روی دارایی‌های کاربران، حتی در پلتفرم‌های تبادل غیر متمرکز مانند ۱inch نیز مشاهده شده است که با گزارش برچسب دارایی کاربران کشور‌های تحت تحریم، منجر به اعمال بلاک کردن دارایی در سکو‌های پذیرنده‌ای مانند Binance شده است.

منبع: زومیت