Gerdab.IR | گرداب

روسیه یک فروشگاه اپلیکیشن بومی راه اندازی کرد / روستور جای اپ استور اپل و گوگل آمد

روسیه یک فروشگاه اپلیکیشن بومی راه اندازی کرد / روستور جای اپ استور اپل و گوگل آمد
تاریخ انتشار : ۰۵ خرداد ۱۴۰۱

گروه اینترنتی وی کی (VK) روسیه با هدف ایجاد خدمات دیجیتالی جایگزین رقیبان غربی، یک فروشگاه اپلیکیشن بومی راه اندازی کرد.

به گزارش گرداب، گروه "وی کی" که "فیس بوک روسیه" لقب گرفته است، اعلام کرد نسخه بتای این فروشگاه که "روستور" (RuStore) نام دارد، از روز چهارشنبه برای کاربران اندروید قابل دسترس خواهد بود.

اپل و گوگل که بزرگترین فروشگاه‌های اپلیکیشن در دنیا را دارند، دسترسی کاربران روسی به فروشگاه‌های برنامه خود را در واکنش به حمله نظامی مسکو به اوکراین، محدود کرده اند.

کرملین توسعه سریع جایگزین‌های دیجیتالی بومی را پیش می‌برد و به کارزار چند ساله برای کنترل فضای آنلاین سرعت بخشیده و دسترسی به اینستاگرام و فیس بوک شرکت مِتا پلتفرمز، توییتر و پلتفرم گوگل نیوز را محدود کرده است.

گروه "وی کی" که گازپروم مدیا در آن سهم دارد و مجموعه‌ای از خدمات آنلاین از پلتفرم‌های شبکه اجتماعی گرفته تا تحویل غذا را میزبانی می‌کند، به عنوان پیشرو در رقابت برای جایگزینی سرویس‌های غربی ظاهر شده است.

"روستور" با حمایت وزارت توسعه دیجیتالی، ارتباطات و رسانه جمعی روسیه و همچنین شرکت فناوری یاندکس، اسبربانک که بزرگترین وام دهنده روسیه است و شرکت امنیت سایبری کسپرسکی لَب، ساخته شده است.

وزیر ارتباطات و رسانه روسیه در بیانیه‌ای اظهار کرد: ایجاد یک فروشگاه اپلیکیشن روسی، کار ضروری بود که شرایط بازار ایجاب می‌کرد انجام شود.

گروه "وی کی" اعلام کرد در زمان راه اندازی این فروشگاه، بیش از ۱۰۰ اپلیکیشن قابل دسترس بوده که شامل بعضی از خدمات دولتی است و هر روز برنامه‌های بیشتری اضافه خواهند شد.

مدیرعامل "وی کی" گفت: مطمئن هستم که "روستور"، با استقبال کاربران و طراحان روبرو می‌شود. این فروشگاه تمامی شرایط را برای تبدیل شدن به بزرگترین فروشگاه اپلیکیشن روسیه دارد.

بر اساس گزارش رویترز، دولت روسیه در مواجهه با مهاجرت متخصصان فناوری اطلاعات، تخفیف‌های مالیات بر درآمد و وام‌های ترجیحی را برای شرکت‌های فناوری و تعویق خدمت نظامی برای کارمندان آن‌ها را پیشنهاد کرده تا آن‌ها را در روسیه نگه دارد.