Gerdab.IR | گرداب

ربات جراح به فضا می‌رود

ربات جراح به فضا می‌رود
تاریخ انتشار : ۱۵ مرداد ۱۴۰۱

قرار است یک ربات جراح کوچک به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال شود.

به گزارش گرداب به نقل از ایندپندنت، این «دستیار رباتیک مینیاتوری درون تنی» یا Mira طوری تنظیم می‌شود تا داخل یک محفظه مخصوص آزمایش قرار گیرد و بتواند طی فرایند پرتاب موشک سالم بماند.

این ربات را می‌توان با ایجاد شکافی کوچک در بدن قرار داد تا جراحی‌های شکمی کم تهاجم انجام شود. همچنین ربات از راه دور قادر به فعالیت است. این ربات در آینده می‌تواند در وضعیت اورژانسی پزشکی و در حالتی به کار رود که اپراتور مایل‌ها با آن فاصله دارد.

پیش از این در یک آزمایش ربات توانسته بود فعالیت‌هایی مشابه جراحی را در اتاق عمل در فاصله ۹۰۰ مایلی از جراح انجام دهد.

قرار است این ربات در ایستگاه فضایی بین المللی طی عملیاتی که از راه دور کنترل می‌شود، نوار‌های لاستیکی که ارتجاع یافته اند را قطع و حلقه‌های فلزی را همراه یک سیم فشار دهند تا حرکات حین عمل جراحی را شبیه سازی کنند.

ریچل واگنر از دانشگاه نبراسکا اوما‌ها در این باره می‌گوید: این شبیه سازی‌ها اهمیت زیادی دارند، زیرا تمام داده‌ها حین تست‌ها جمع آوری می‌شود.

دستگاه مذکور طوری طراحی شده تا به طور خودکار پهنای باند ارتباطی ایستگاه فضایی را حفظ کند و مدت زمانی که فضانوردان باید برای آزمایش صرف کنند را به حداقل برساند. پیش بینی می‌شود این ربات بتواند برای ۵۰ تا ۱۰۰ سال فعال بماند. اما هدف واقعی آزمایش‌ها تضمین از عملکرد ربات در محیط گرانش صفر است.

البته جراحی در گرانش اندک ممکن است و قبلاً نیز انجام شده است. فضانوردان توانستند دم موش‌ها را ترمیم کنند و جراحی لاپاراسکوپی در حیوانات انجام دهند. لاپاراسکوپی یک جراحی کم تهاجمی است که برای بررسی و ترمیم اعضای داخل شکم انجام می‌شود. با این وجود هیچ گاه جراحی روی انسان در محیط گرانش صفر انجام نشده است.