Gerdab.IR | گرداب

تایید راکتور ساخت چین توسط آژانس انرژی اتمی

تایید راکتور ساخت چین توسط آژانس انرژی اتمی
تاریخ انتشار : ۰۲ شهريور ۱۴۰۱

چین در حال ساخت یک راکتور مدولار کوچک است؛ این اولین رآکتور از این نوع در جهان است که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید شده است.

به گزارش گرداب به نقل از سی‌جی‌تی‌ان، چین در حال ساخت «Linglong-۱»، یک راکتور مدولار کوچک (SMR) در استان هاینان است. این اولین رآکتور از این نوع در جهان است که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) تایید شده است و قصد دارد نیاز‌های انرژی مختلف منطقه را تامین کند.

راکتور‌های کوچک بر اساس تعریف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به آن دسته از رآکتور‌های قدرت گویند که توان الکتریکی تولیدی آن‌ها کمتر از ۳۰۰ MWe است. راکتور‌های مدولار به صورت پیش ساخته به محل مورد نظر حمل شده و نصب می‌شوند. بدین ترتیب عملیات ساخت در محل انجام نمی‌شود و امنیت مواد هسته‌ای و امنیت بیشتر می‌شود.

کو یونگ، معاون مهندس ارشد شرکت برق هسته‌ای هاینان می‌گوید: هر ماژول استاندارد SMR می‌تواند ۱۰۰ مگاوات بار را تامین کند و می‌تواند کاملاً با نیاز‌های کاربر همراه شود. ضمن اینکه این راکتور اجزای کلیدی راکتور‌های معمولی را تنها در یک راکتور ادغام کرده است و تمرکز بر ایمنی است، با اقداماتی که می‌تواند بدون دخالت انسان عملیاتی شود.

به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، انتظار می‌رود SMR ها، از جمله ریزراکتور‌ها (MRs) نقش مهمی در تضمین امنیت انرژی و همچنین انتقال انرژی جهانی به کربن خالص صفر داشته باشند.