Gerdab.IR | گرداب

سازمان فضایی اعلام کرد

ساخت ماهواره‌ی اینترنتی به زودی

ساخت ماهواره‌ی اینترنتی به زودی
تاریخ انتشار : ۰۵ شهريور ۱۴۰۱

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: این سازمان براساس برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور، برای فراهم کردن زیرساخت اینترنت ماهواره‌ای، ساخت منظومه ماهواره‌های اینترنت را در دستور کار دارد.

به گزارش گرداب، اینترنت ماهواره‌ای یکی از انواع دسترسی به اینترنت، از راه ماهواره است. اینترنت ماهواره‌ای بیشتر در مواردی به‌کار می‌رود که دسترسی معمولی به اینترنت (کابلی، فیبرنوری، دایال-آپ، بی‌سیم و ...) مانند جا‌های دورافتاده امکان‌پذیر نیست، یا از کیفیت پایینی برخوردار است.

به طور کلی در تعریف این نوع از اینترنت باید گفت امواج از طریق ماهواره ارسال میشود و کاربر برای دریافت آن باید از تجهیزات مخصوص آن یعنی دیش و دریافت کننده امواج استفاده کند. اگر این نوع از اینترنت فراگیر شود احتمال تولید تجهیزات آن با قیمت کمتر وجود دارد یا حتی سیم کارت‌هایی مانند آنچه در تلفن ماهواره‌ای استفاده میشود تولید شود.

در همین راستا «حسن سالاریه»، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی ایران، در خصوص در دستور کار قرار داشتن ساخت ماهواره‌های اینترنت توسط سازمان فضایی اظهار داشت: «در سازمان فضایی به عنوان زیرساخت حوزه اینترنت فضایی ورود می‌کنیم و بخش رگولاتوری (تنظیم گری) در این حوزه بر عهده ما نیست.»

رئیس سازمان فضایی ایران افزود: «در بخش زیرساخت منظور ساخت ماهواره‌های اینترنت است که در برنامه ما به صورت منظومه در حال پیگیری است.»

وی تاکید کرد: «در برنامه ۱۰ ساله فضایی مسیر کاملا مشخصی درباره منظومه ماهواره‌های اینترنت دیده شده است.»

رئیس سازمان فضایی ایران ادامه داد: «این برنامه در حال حاضر در فاز امکان سنجی است و پس از تکمیل این فاز، ماهواره‌های منظومه حداقلی narrow band یا به اصطلاح IOT (اینترنت اشیاء) داریم و پس از آن به سراغ broadband و اینترنت می‌رویم.»