Gerdab.IR | گرداب

آمریکا صادرات چیپ‌ست‌های هوش مصنوعی به چین را ممنوع کرد

آمریکا صادرات چیپ‌ست‌های هوش مصنوعی به چین را ممنوع کرد
تاریخ انتشار : ۱۳ شهريور ۱۴۰۱

این فرمان اجرایی با هدف تضعیف توانایی پکن در اجرای فناوری‌هایی همچون تشخیص چهره صورت گرفته است.

به گزارش گرداب، مقامات آمریکایی به شرکت تولید چیپ‌ست ان‌ویدیا فرمان دادند که صادرات دو نوع پیشرفته چیب‌ست‌هایش برای هوش مصنوعی را به چین متوقف کند. این فرمان با هدف تضعیف توانایی پکن در اجرای اقداماتی هوشمند در زمینه‌هایی، چون تشخیص چهره صورت گرفته است.

این ممنوعیت شامل چیپ‌ست‌های A۱۰۰ و H۱۰۰ است که برای افزایش سرعت وظایف یادگیری ماشین ساخته شده‌اند. این چیپ‌ها پرچمداران چیپ‌های این شرکت هستند. مقامات آمریکایی به شرکت ان‌ویدیا اعلام کرده‌اند که در مقررات جدید خطرات احتمالی محصولات و استفاده نظامی از آن‌ها در پوشش داده شده است.

سخنگوی وزارت اقتصاد آمریکا در این‌باره می‌گوید: «با وجود این که ما در موقعیتی نیستیم که در حال حاضر تغییراتی در سیاست‌گذاری ایجاد کنیم، اما در حال ایجاد یک رویکرد جامع هستیم تا اقدامات ضروری اضافی در رابطه با فناوری‌ها، کاربران نهایی و استفاده‌های نهایی انجام دهیم که از امنیت ملی آمریکا و منافع سیاست خارجی خود اطمینان حاصل کنیم».

این اقدام در ادامه تنش‌های اخیر میان چین و آمریکا فهمیده می‌شود. به تازگی مسئله تایوان به چالشی بزرگ میان آمریکا و چین تبدیل شده است. کشور تایوان محلی است که شرکت ان‌ویدیا چیپ‌های خود را می‌سازد.
اما این ممنوعیت تنها شامل شرکت ان‌ویدیا نیست و دیگر غول بزرگ آمریکایی چیپ، شرکت ای‌ام‌دی (AMD) نیز به اجرای این قوانین موظف شده است و محدودیت‌هایی در زمینه صادرات چیپ به چین برایش وضع شده است.

سخنگوی این شرکت به رویترز گفته است که پیش‌نیاز‌های جدید اخذ مجوز دریافت کرده است که برطبق آن‌ها از صادرات چیپ‌های هوش مصنوعی MI۲۵۰ به چین جلوگیری خواهد کرد. این شرکت، اما معتقد است که چیپ‌های سری MI۱۰۰ در این دسته قرار نمی‌گیرند.

در صورت عدم صادرات چیپ‌های این دو شرکت آمریکایی به چین، موسسات این کشور نمی‌توانند به‌طور موثری اقدام به اجرای فناوری‌هایی مانند تشخیص چهره و تشخیص صدا بپردازند. تشخیص چهره و صدا جزئی مهم و اساسی در تلفن‌های هوشمند است؛ زیرا بدین‌گونه سرویس‌های دیجیتال می‌توانند به پاسخ به پرسش‌های کاربر بپردازند و درخواست‌های او را اجابت کنند.

این فناوری‌ها همچنین کاربرد‌های امنیتی و نظامی دارد مانند تحلیل تصاویر ماهواره‌ای برای شناسایی مقر‌ها و سلاح‌های دشمن و نظارت بر ارتباطات دیجیتال شهروندان.
پیش از این شرکت ان‌ویدیا قراردادی ۴۰۰ میلیون دلاری بابت فروش چیپ به چین به دست آورده بود که در صورت اجرای این قوانین جدید ممکن است چین از اجرای این قرارداد سرباز بزند.
___________________
منبع: المیادین