Gerdab.IR | گرداب

مدیریت هوشمند شهر‌ها با استفاده از فناوری مکان‌محور

مدیریت هوشمند شهر‌ها با استفاده از فناوری مکان‌محور
تاریخ انتشار : ۲۱ شهريور ۱۴۰۱

معاونت علمی و فناوری اعلام کرد شرکت‌های دانش بنیان با استفاده از فناوری مکان محور می‌توانند به مدیریت هوشمند شهر‌ها کمک بسزایی کند.

به گزارش گرداب به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فناوری‌های نوین برنامه‌نویسان و مدیران شهری را در طراحی و مدیریت این اماکن یاری می‌کند و امکانات جدیدی را در اختیار آن‌ها می‌گذارد.

به عنوان مثال مدل‌سازی و شبیه‌سازی شهری سه‌بعدی می‌تواند به یک برنامه‌ریزی درست و اصولی و اتخاذ تصمیمات واقعی برای مدیریت شهر‌ها بیانجامد. یک مدل سه بعدی مجازی، مدل دیجیتالی مناطق شهری است. این فناوری؛ سطوح زمین، موقعیت ها، ساختمان ها، پوشش گیاهی، زیرساخت‌ها و عناصر چشم انداز و سایر اشیاء مرتبط مربوط به یک فضای شهری را به نمایش می‌گذارد.

یک شرکت دانش‌بنیان با حمایت گروه توسعه فناوری‌های ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از مجموعه‌هایی است که با بهره‌مندی از پیشرفته‌ترین تجهیزات سخت‌افزاری و تجربه فنی، به صورت تخصصی اقدام به برداشت داده‌های رقومی شهر‌ها و ارائه اطلاعات مکانی ۳ بعدی می‌کند.

نقشه‌ها از گذشته تا به امروز یکی از اصلی‌ترین ابزار‌های مدیریت شهر‌ها بوده‌اند. با گسترش و وسعت شهر‌ها شناخت دقیق وضعیت بافت و توده‌های شهری به یک ضرورت و الزام بدل شده و با نقشه‌های قدیمی و روش‌های سنتی این کار انجام شدنی و دقیق نیست. در این شرایط استفاده از نقشه‌های ۳ بعدی به عنوان به روزترین ابزار تحقق این شناخت در سطح دنیا به کار گرفته می‌شود.

نقشه‌هایی که تمام فضا‌های شهری را به وسیله داده‌های رقومی و دیجیتایز شده نمایش می‌دهند و امکان تحلیل‌های متنوع مکانی را برای برنامه‌ریزان و مدیران شهری فراهم می‌کنند. این نقشه‌ها با کمک پهپاد‌های نقشه برداری و داده‌هایی که آن‌ها ثبت و ضبط می‌کنند؛ تهیه می‌شود.