Gerdab.IR | گرداب

بومی‌سازی سامانه‌های هواشناسی کشاورزی

بومی‌سازی سامانه‌های هواشناسی کشاورزی
تاریخ انتشار : ۱۲ مهر ۱۴۰۱

یک شرکت دانش‌بنیان موفق شد با تولید سامانه‌های تخصصی هواشناسی کشاورزی، نیاز کشور به این محصولات را مرتفع سازد.

به گزارش گرداب به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ولی کمالی مقدم، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان مهندسی افزار الکترونیک یزد با بیان این‌که در حال حاضر علوم مهندسی مرتبط با کشاورزی و صنایع غذایی، بسیار پیچیده‌تر از گذشته است، گفت: بخش‌های مانند اینترنت اشیاء، مهندسی الکترونیک و تحلیل داده و ماهواره‌ها در این صنعت نقشی کلیدی ایفا می‌کنند، این شرکت نیز تلاش کرد تا بر این حوزه متمرکز شود.

یکی از محصولات این شرکت تولید ایستگاه‌های هواشناسی ویژه کشاورزی است. این ایستگاه‌ها براساس نیاز کشاورز عمل می‌کند و با توجه به استاندارد‌های جهانی هواشناسی کشاورزی، داده‌های لازم را در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد. سنسور‌های تعبیه شده در این ایستگاه‌های پرتابل و قابل عمل نیز بومی هستند.

پلتفرمی نیز در این شرکت تولید شده تا اطلاعات این ایستگاه‌های هواشناسی را به داده‌های قابل فهم و آسان تبدیل کند. مثلاً در این پلتفرم به کشاورز گفته می‌شود که با توجه به پیشبیی هوا، رطوبت و دما، بهترین زمان سمپاشی چه وقتی است، یا چه زمانی مناسب‌تر است که برداشت صورت گیرد.

این مجموعه دانش‌بنیان همچنین یک محصول ارزانتر نیز برای مزارع کشاورزی کوچک‌تر و در حد ۱ یا ۲ هکتار نیز طراحی کرده که داده‌های اولیه و ضروری مانند دما و رطوبت را نشان می‌دهد. شرکت دانش‌بنیان مهندسی افزار الکترونیک یزد، همچنین یک سامانه مانیتورینگ نیز طراحی کرده است که در مراکزی مانند گلخانه‌ها و مرغداری‌ها کاربرد دارد.

این سامانه ۴ پارامتر مونوکسید کربن، گاز آمونیاک، دما و رطوبت را اندازه گیری می‌کند. این اطلاعات برای مالک این مراکز بسیار مهم است، با توجه به این اطلاعات می‌توان در کاربرد منابعی مانند آب و کود‌ها در گلخانه‌ها صرفه‌جویی کرد و یا از بروز تلفات جدی در مرغداری‌ها پیشگیری کرد.

در حال حاضر چندین شرکت پیشرفته دانش‌بنیان در حوزه مهندسی نوین کشاورزی فعال هستند، برخی از آن‌ها به صورت تخصصی در حوزه‌های مانند ماهواره‌های صنعت کشاورزی و یا اینترنت اشیاء فعالیت دارند. معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری یک برنامه راهبردی بلند مدت برای توسعه این بخش در نظر گرفته است.