Gerdab.IR | گرداب

پیشرفته‌ترین پای مصنوعی جهان ابداع شد

پیشرفته‌ترین پای مصنوعی جهان ابداع شد
تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱۴۰۱

محققان دانشگاه یوتا پیشرفته‌ترین پای مصنوعی مجهز به هوش مصنوعی را ابداع کرده اند.

به گزارش گرداب به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، در همین راستا شرکت «اوتوباک» بزرگترین تولید کننده پروتز جهان اعلام کرده برای ارائه جهانی این پروژه با آن‌ها همکاری می‌کند.

در حساب کاربری رسمی توئیتر دانشگاه آمده است: «آزمایشگاه مهندسی بیونیک» ما «پای بیونیک یوتا» را ابداع کرده ایم که پیشرفته‌ترین پای بیونیک جهان است. اکنون با پیشروترین تولید کننده پروتز در جهان همکاری می‌کنیم تا این پروتز را برای افراد فراهم کنیم.

توماسو لنزی استادیار دانشکده مهندسی مکانیک و مدیر آزمایشگاه مهندسی بیونیک این دانشگاه می‌گوید: هدف ما از این همکاری ارتقا و ترکیب فناوری‌های نوین مانند رباتیک، هوش مصنوعی، مهندسی عصبی با فرایند‌های تولیدی، خدمات درمانی و مراقبت از بیماران است. ما می‌خواهیم مطمئن شویم فناوری‌های نوین با سرعت زیاد از آزمایشگاه به بازار عرضه می‌شود.

پای بیونیک یوتا موتورها، پردازشگر‌ها و هوش مصنوعی نوین را ترکیب می‌کند تا فردی که دچار قطع عضو شده بتواند قدرت انجام فعالیت‌های یک فرد عادی را داشته باشد.

افراد دچار قطع عضو روی پای سالم خود تکیه می‌کنند تا قسمت بالای بدن شان را با کمک پروتز جابجا کنند که این امر خود چالش برانگیز است. اما با کمک پای بیونیک یوتا این فرایند راحت‌تر می‌شود، زیرا پروتز قدرت بیشتری برای تسهیل حرکت دارد.

لنزی در این باره می‌گوید: اگر فرد سریع حرکت کند، پروتز جدید نیز سریع حرکت می‌کند و به او انرژی می‌دهد یا به طور خودکار اندازه گام‌ها روی پله را تنظیم می‌کند یا می‌تواند به فرد کمک کند راحت‌تر از روی موانع گذر کند.

این پروتز مجهز به حسگر‌های گشتاور و نیرو است که به طور خاص برای آن طراحی شده اند. همچنین حسگر سرعت و ژیروسکوپ نیز در پای مصنوعی به کار رفته است. این حسگر‌ها به یک پردازشگر رایانشی متصل هستند که داده‌های به دست آمده را به حرکاتی در مفاصل پروتز تبدیل می‌کند.

پای مصنوعی مذکور براساس داده‌های واقعی قدرت را برای موتور‌های مفاصل تامین می‌کند و در نتیجه در راه رفتن، ایستادن، بالا و پایین رفتن از پله‌ها یا گذر از روی موانع به کاربر کمک می‌کند.

سیستم انتقال هوشمند پای مصنوعی موتور‌های الکتریکی را به مفاصل رباتیک متصل می‌کند. این سیستم ارتقا یافته فعالیت هر مفصل را ارتقا می‌دهد.