Gerdab.IR | گرداب

مکانیزه شدن بررسی جریمه‌های ترافیکی با سامانه "ربات پلیس"

مکانیزه شدن بررسی جریمه‌های ترافیکی با سامانه
تاریخ انتشار : ۲۵ مهر ۱۴۰۱

یک شرکت دانش‌بنیان موفق به طراحی و تولید سامانه بررسی جریمه‌های ترافیکی (ربات پلیس) شده است که شماره پلاک خودرو را با مشخصات آن تطابق می‌دهد تا میزان خطای قرائت شماره پلاک‌ها کاهش یابد.

به گزارش گرداب از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان درخصوص سامانه بررسی جریمه‌های ترافیکی (ربات پلیس) گفت: این سامانه به صورت خودکار شماره پلاک خودرو را با مشخصات خودرو تطابق می‌دهد تا میزان خطای قرائت شماره پلاک‌ها به وسیله سامانه‌های کنترل ترافیک موجود و میزان مراجعه و اعتراض مردم به قبوض جریمه کاهش یابد.

هادی عاشری افزود: در گذشته این کار توسط کاربر انسانی انجام می‌شد و با تأخیر و تحمیل هزینه به پلیس همراه بود. هدف این سامانه تسریع و بدون دخالت نیروی انسانی فرآیند است تا خطای انسانی حذف و سرعت بررسی جریمه‌ها افزایش یابد. همچنین در مواردی که ربات نتواند نظر قطعی اعلام کند اصلاح پلاک (در صورت اشتباه بودن پلاک) صورت می‌گیرد تا زمینه بررسی سریع‌تر کاربرد‌های انسانی فراهم شود. این ربات پلیس تاکنون بیش از ۵۵ میلیون جریمه را به صورت خودکار بررسی و به پلیس اعلام کرده است.

وی در مورد دیگر ویژگی‌های این محصول ادامه داد: پشتیبانی از تمام مدل‌های خودرو، بررسی بادقت بالا در تشخیص پلاک، مدل کارخانه رو رنگ خودرو (تشخیص ناخوانا بودن تصویر خودرو و تشخیص ناخوانا بودن پلاک ثبت شده)، امکان بررسی حدود ۸۰۰ هزار جریمه در روز، تعیین وضعیت بیش از ۹۰ درصد جریمه‌ها (دو حالت تایید و مغایرت)، دقت ۱۰۰ درصدی در جریمه‌های تایید شده و اعلام مغایرت از مشخصه‌های برجسته این محصول است.

مدیرعامل شرکت هوش افزار راهبر آریامن مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در ارتباط با تامین نیاز بازار داخلی به این محصول گفت: با توجه به اینکه تقریبا تمام شرکت‌های موجود در کشور، همه موارد جریمه‌های بررسی شده خود را در دوربین‌های بین‌شهری به سرور ربات پلیس ارسال می‌کنند و در سرور ربات نیز توسط نرم‌افزار ربات پلیس تحلیل بررسی و نتیجه مجدد به سرور ربات پلیس برگردانده می‌شود و از آنجا که ربات پلیس از نظر سخت افزاری توانایی بررسی روزانه حدود ۸۰۰ هزار جریمه را دارد و این میزان بیش از نیاز روزانه پلیس است، این محصول تقریبا ۱۰۰ درصد نیاز بازار داخل را تامین می‌کند.

مشتری این محصول، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ایران است و برای نسخه‌های خارجی این محصول باید حدودا ۸ برابر هزینه کرد.

تامین مالی و تامین بازار مساله اساسی شرکت‌های دانش‌بنیان

عاشری به محدودیت‌های واحد‌های فناور و شرکت‌های دانش بنیان پرداخت و گفت: کمبود منابع مالی و سرمایه گذار در حوزه‌های دانش‌بنیان، بی‌اعتمادی یا کم اعتمادی به محصولات دانش بنیان داخلی، استفاده برخی دستگاه‌های دولتی از محصولات خارجی، تاخیر در تامین مالی قرارداد‌های بسته شده و کم توجهی در بازاریابی و تجارت محصولات توسط شرکت‌های دانش بنیان از جمله این محدودیت‌ها به شمار می‌رود که در این میان تامین مالی یا تامین بازار به عنوان یک مسئله و مشکل اساسی در هر فعالیت اقتصادی و شرکت‌های دانش بنیان همواره نقش مهم‌تر و پر رنگ‌‍تری را دارد.

وی ادامه داد: ایجاد اعتماد به محصولات برای استفاده کننده‌های خدمات شرکت جهت اخذ قرارداد، تلاش حداکثری در بهره‌گیری از افراد نخبه در میان دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کشور در پروژه‌های شرکت، ایجاد فضایی عدالت محور در شرکت را می‌توان به عنوان سازوکار‌های حل چالش‌ها و مشکلات در نظر گرفت و از آن بهره برد.

عاشری در مورد اشتغالزایی این طرح گفت: برای ۳۲ نفر به صورت مستقیم و چند نفر در تیم چک کابری شغل ایجاد کردیم.

وی در پایان از ضرورت شناسایی ظرفیت‌های دیگر جهت فعالیت در شرکت صحبت کرد و افزود: بومی سازی خدمات و برنامه‌هایی که نمونه داخلی ندارند و بابت آن ارز بسیاری خارج می‌شود، از جمله مواردی است که برای توسعه فعالیت‌های شرکت در نظر داریم.