Gerdab.IR | گرداب

جریمه ۱۸ میلیون دلاری فیس بوک در ترکیه

جریمه ۱۸ میلیون دلاری فیس بوک در ترکیه
تاریخ انتشار : ۰۴ آبان ۱۴۰۱

اداره رقابت ترکیه متا پلتفرمز را به دلیل نقض قوانین رقابت  ۳۴۶.۷۲ میلیون لیره  (۱۸.۶۳ میلیون دلار) جریمه کرده است.

به گزارش گرداب به نقل از رویترز، این شرکت در حوزه تبلیغ سرویس‌های شبکه اجتماعی و بازی‌های آنلاین موقعیت برتری دارد و با ادغام داده‌های جمع آوری شده از طریق سرویس‌های فیس بوک، اینستاگرام و واتس اپ خود سد راه فعالیت رقبا شده است.

سخنگوی متا پلتفرمز اعلام کرد این شرکت با یافته‌های تحقیقات در این زمینه در ترکیه مخالف است و تمام گزینه‌های پیش رویش را بررسی می‌کند.

اداره رقابت ترکیه اعلام کرده متا باید برای بازگرداندن رقابت به این بازار‌ها فعالیت کند و گزارش‌های سالانه‌ای درباره گام‌های ۵ سال آینده خود فراهم کند.

طبق اطلاعات موجود این جریمه براساس درآمد شرکت در سال ۲۰۲۱ میلادی تعیین شده و فیس بوک می‌تواند طی ۶۰ روز نسبت به آن اعتراض کند.

در سال ۲۰۲۱ میلادی پس از آنکه واتس اپ از کاربران خواست با جمع آوری داده‌های کاربران از جمله شماره تماس و موقعیت مکانی موافقت کنند، اداره رقابت ترکیه تحقیقاتی درباره پیام رسان مذکور و فیس بوک آغاز کرد. البته درخواست فیس بوک تغییری بود که به طور جهانی اجرا شد.

شبکه‌های اجتماعی اخیراً مرکز توجهات ترکیه بوده اند که هفته گذشته قانون جدیدی را اجرا کرد. براساس قانون جدید کاربران شبکه‌های اجتماعی و خبرنگاران برای انتشار محتوایی که اخبار جعلی تلقی می‌شود به حداکثر ۳ سال زندان محکوم می‌شوند.

تحلیلگران معتقدند احتمال کمی وجود دارد شبکه‌های اجتماعی به طور کامل از این قانون پیروی کنند. طبق یکی از بخش‌های این قانون، شرکت‌های فناوری موظف هستند محتوای غیرقانونی را حذف و اطلاعات کاربر را در اختیار مقامات بگذارند.