Gerdab.IR | گرداب

ایمن نبودن فیدیبو تکذیب شد

ایمن نبودن فیدیبو تکذیب شد
تاریخ انتشار : ۰۷ آبان ۱۴۰۱

ساعاتی پیش خبر‌هایی مبنی بر اعلام هشدار امنیتی توسط گوگل‌پلی برای نصب و استفاده از نرم‌افزار فیدیبو منتشر شده که این موضوع از سوی عوامل فیدیبو تکذیب شده است.

به گزارش گرداب، از ساعاتی پیش گزارشات و خبر‌هایی توسط کاربران اینترنتی و کانال‌های اطلاع‌رسانی در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر اعلام ایمن نبودن اپلیکیشن فیدیبو توسط گوگل‌پلی منتشر شد که حاوی ادعا‌هایی است مبنی بر اینکه «گوگل‌پلی برای فیدیبو که استارتاپی در حوزه انتشار کتاب صوتی و الکترونیک است، هشدار گذاشته است.»

در همین راستا «ندا برادران»، مدیر عامل فیدیبو، در مورد امنیت اپلیکیشن فیدیبو در متنی نوشت:

خبر هشدار امنیتی گوگل پلی در خصوص ناامن بودن اپلیکیشن فیدیبو غیرواقعی است. اگر اپلیکیشن فیدیبو روی گوشی همراه‌تان نصب است، پیشنهاد می‌کنم با Play Protect این موضوع را چک کنید؛ هیچ هشداری مبنی بر بدافزاری این اپلیکیشن دریافت نمی‌کنید.

اسکرین‌شاتی که به فیدیبو منتسب شده، در اصل هشدار گوگل پلی درباره اپلیکیشن دیگری است که سهوی یا عمدی به فیدیبو ارتباط داده شده.

همچنین همانند ماجرای روبیکا گفته شده که برنامه فیدیبو تلاش می‌کند «از داده‌های شخصی مانند پیامک‌ها، عکس‌ها، صوت‌های ضبط‌شده یا سابقۀ تماس جاسوسی کند.»

این اخبار، اتفاقات و هشدار‌ها درخصوص فعالیت اپلیکیشن‌های روبیکا و فیدیبو درحالی‌ست که همراه با هیچ یک از این حواشی، تصویر و سندی مبنی بر این موضوع منتشر نشده است.

در همین زمینه عوامل شرکت فیدیبو نیز اعلام هشدار امنیتی از سوی گوگل‌پلی و نقض حقوق کاربر توسط این نرم‌افزار را تکذیب کرده‌اند و گفته‌اند که دسترسی غیرمجاز به داده‌های کاربر که موجب اعلام هشدار از سوی گوگل‌پلی می‌شود، در این برنامه وجود ندارد.

در نهایت بررسی‌های صورت گرفته بیانگر این است که هشداری از سوی گوگل‌پلی درباره نرم‌افزار فیدیبو اعلام نشده و Play protect نیز آن را همراه با خطر امنیتی تشخیص نمی‌دهد و حتی هنوز این برنامه در داخل گوگل‌پلی برای دانلود و نصب موجود می‌باشد.