Gerdab.IR | گرداب

نمایشگاه دستاورد‌ها و فناوری‌های نظام سلامت در مجلس افتتاح شد

نمایشگاه دستاورد‌ها و فناوری‌های نظام سلامت در مجلس افتتاح شد
تاریخ انتشار : ۲۳ آبان ۱۴۰۱

نمایشگاه دستاورد‌ها و فناوری‌های نظام سلامت در محل نمایشگاه دائمی مجلس شورای اسلامی با حضور نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای معرفی محصولات حدود ۵۰ شرکت فعال در نظام سلامت به مدت چهار روز افتتاح شد.

به گزارش گرداب، نمایشگاه دستاورد‌ها و فناوری‌های نظام سلامت، روز یکشنبه ۲۲ آبان ماه با حضور حدود ۵۰ شرکت دانش‌بنیان فعال در حوزه سلامت در محل نمایشگاه دائمی مجلس شورای اسلامی با حضور یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سید جلیل میرمحمدی میبدی نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افتتاح شد.

دکتر یونس پناهی، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در خصوص هدف از برگزاری این نمایشگاه، اظهار کرد: این نمایشگاه به منظور اطلاع‌رسانی به نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص دستاورد‌ها و فناوری‌های نظام سلامت برگزار شده است و در آن دستاورد‌های تعدادی از فناوران و پژوهشگران از دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور که در دو سال اخیر محصول داشته‌اند، به نمایش گذاشته شده است.

وی ادامه داد: این محصولات مربوط به حوزه‌های دارو، تجهیزات پزشکی و وسایل تشخیصی و درمانی هستند که توسط حدود ۵۰ شرکت ارائه شده‌اند. در حوزه دارو درصد قابل توجهی از دارو‌ها با اهداف درمان‌‎های تخصصی برای بیماری‌هایی همچون سرطان تولید شده‌اند، همچنین در حوزه تشخیص نیز کیت‌های مختلف برای تشخیص بیماری‌هایی همچون کووید ۱۹ به نمایش گذاشته شده و در حوزه تجهیزات پزشکی هم برخی وسایل و تجهیزات حوزه تشخیصی، درمان و توانبخشی ارائه شده است.

دستاورد‌های نظام سلامت به صورت جدی حمایت شوند

همینطور سید جلیل میرمحمدی میبدی، نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس پس از افتتاح این نمایشگاه گفت: حوزه سلامت یکی از عرصه‌هایی است که دستاورد‌های بزرگی در حوزه‌های دارو و تجهیزات پزشکی داشته است، ضمن اینکه نیرو‌های متخصص توانمندی را نیز تربیت کرده است، اما متاسفانه کمتر پیرامون این دستاورد‌ها در سطح عمومی اطلاع‌رسانی شده است.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به بازدیدی که از این نمایشگاه داشته است، ادامه داد: در این نمایشگاه تعدادی از دستاورد‌های جوانان، متخصصان و شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه سلامت کشور برای معرفی به نمایندگان مجلس شورای اسلامی به نمایش گذاشته شده است که لازم است به خوبی از آن‌ها دفاع کنیم.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، در پایان ضمن تجلیل از تولیدکنندگان این محصولات بر ضرورت حمایت جدی از آن‌ها تاکید کرد.

۶۹ محصول از ۵۰ شرکت دانش‌بنیان

دکتر حمیدرضا بنفشه، رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت نیز با بیان اینکه ۶۹ محصول سلامت‌محور در حوزه‌های دارو، تجهیزات پزشکی، لوازم مصرفی و کیت‌های تشخیصی ارائه شده است، گفت: امیدواریم با حمایت‌های مجلس شورای اسلامی و توجه نمایندگان مجلس بتوانیم در جهت تجاری‌سازی و ورود این محصولات به نظام سلامت اقدام کنیم.

بنفشه در ادامه با بیان اینکه یکی از برنامه‌های اصلی معاونت تحقیقات و فناوری وزرات بهداشت، حمایت از طرح‌های محصول‌محور از سراسر کشور است، تصریح کرد: در همین راستا فراخوان‌هایی به دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام شده است تا محصولاتی که از سطح فناوری بالایی برخوردار هستند و آمادگی ورود به بازار را دارند اعلام کنند، وزارت بهداشت نیز با ارائه حمایت‌های لازم و تسهیل روند دریافت مجوز از سازمان‌های ذیصلاح در این مسیر در کنار فناوران و شرکت‌های دانش‌بنیان سلامت خواهد بود.

وی افزود: در حال حاضر نیز محصولات این نمایشگاه با هدف رفع نیاز‌های نظام سلامت توسط شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در مراکز رشد دانشگاه‌های علوم پزشکی عرضه شده است.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، این نمایشگاه از روز یکشنبه، ۲۲ آبان ماه آغاز به کار کرده و تا روز چهارشنبه، ۲۵ آبان ماه در جهت ارائه اطلاعاتی پیرامون دستاورد‌های شرکت‌های حاضر به نمایندگان مجلس تداوم خواهد داشت.