Gerdab.IR | گرداب

بومی‌سازی دستگاه ثبت سیگنال‌های مغزی توسط محققان ایرانی

بومی‌سازی دستگاه ثبت سیگنال‌های مغزی توسط محققان ایرانی
تاریخ انتشار : ۰۲ آذر ۱۴۰۱

محققان با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی، موفق به طراحی و ساخت دستگاه الکتروفیزیولوژی برای ثبت سیگنال‌های مغزی شدند.

به گزارش گرداب، به منظور توسعه فعالیت‌های تحقیقاتی در حوزه‌های علوم اعصاب شناختی، محققان و متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری موفق به طراحی و ساخت دستگاه ثبت الکتروفیزیولوژی شدند.

امید شعاعی، مدیر این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به کاربرد‌های گسترده این دستگاه در حوزه مغز و اعصاب، گفت: دستگاه الکتروفیزیولوژی در ثبت سیگنال‌های مغزی تک نورون در محیط‌های آزمایشگاهی و پژوهشی استفاده می‌شود.

وی افزود: محققان و پژوهشگران به‌ویژه در حوزه‌های علوم اعصاب شناختی می‌توانند با بررسی و تحلیل سیگنال‌های الکتریکی سلول‌های نورون‌های عصبی ذخیره شده توسط این دستگاه، فرایند مولکولی و سلولی مغز و اختلالات و نارسایی‌های مرتبط مغزی را شناسایی و از این یافته‌ها برای رفع و درمان نارسایی‌ها و مشکلات در این زمینه اقدام کنند.

وی با بیان اینکه ثبت سیگنال‌های عصبی برای مشاهده و مطالعه ادراک، تصمیم‌گیری و یادگیری در مغز برای رمزگشایی از فرآیند‌های هسته‌های فیزیولوژی و محاسباتی مغز ضروری است، اظهار کرد: دستگاه ثبت الکتروفیزیولوژی با بهره گیری از توان متخصصان علمی و فنی و با کیفیت بالا و برخوردار از سطح فناوری پیشرفته و با قیمت مناسب طراحی و ساخته شده و قابل رقابت با مشابه خارجی آن است.

به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی معاونت علمی ریاست‌جمهوری، این مدیر حوزه دانش‌بنیان ابراز امیدواری کرد با توسعه این محصول دانش‌بنیان ضمن تامین نیاز‌های داخلی، خدمات مؤثر و مثبتی از سوی جامعه پزشکی و مراکز تحقیقاتی درحوزه علوم اعصاب شناختی در سطح کشور ارائه شود.

این شرکت دانش‌بنیان همچنین تاکنون به همت تیم‌های تخصصی و تحقیقاتی خود موفق به طراحی، تولید و ساخت دستگاه‌های هولتر مانیتور فشار خون، ثبت الکتروفیزیولوژی و محرک سلول‌های عصبی مغز شده است که در مرحله اخذ استاندارد‌ها و مجوز‌های رسمی قرار دارد.

منبع: ایرنا