Gerdab.IR | گرداب

هشدار به کاربران ایرانی؛ متامسک ازاین‌پس داده‌های بیشتری شامل آدرس IP را جمع‌آوری می‌کند

هشدار به کاربران ایرانی؛ متامسک ازاین‌پس داده‌های بیشتری شامل آدرس IP را جمع‌آوری می‌کند
تاریخ انتشار : ۰۶ آذر ۱۴۰۱

ابزار Infura که برای توسعه‌دهندگان Web۳ اهمیت زیادی دارد، ازاین‌پس داده‌هایی مثل آدرس IP و آدرس کیف‌پول اتریوم را جمع‌آوری می‌کند.

به گزارش گرداب، شرکت نرم‌افزاری ConsenSys در بیانیه‌ای می‌گوید داده‌های بیشتری از کاربرانی جمع‌آوری خواهد کرد که مشغول استفاده از ابزار محبوب Infrura هستند. در واکنش به این سیاست جدید، کاربران زیادی انگشت انتقاد را سمت ConsenSys گرفته‌اند.

Infura ابزاری API محور است و به کاربران امکان می‌دهد اپلیکیشن مبتنی‌بر بلاک چین خود را به شبکه‌ی اتریوم متصل کنند. شبکه‌ی اتریوم قابلیت‌های اصلی موردنیاز برای بسیاری از پروژه‌های Web۳ نظیر Aragon، Gnosis، OpenZeppelin و MetaMask را دردسترس قرار می‌دهد.

براساس گزارش نشریه‌ی Decrypt، تیم توسعه‌ی Infrura در اواخر سال ۲۰۱۹ به مالکیت ConsenSys درآمد و این ابزار اکنون حدوداً ۳۵۰٬۰۰۰ توسعه‌دهنده دارد و از سایر بلاک‌چین‌ها مثل Polygon و Filecoin هم پشتیبانی می‌کند.

براساس صفحه‌ی سیاست‌های حریم خصوصی وب‌سایت ConsenSys، زمانی‌که در MetaMask از Infura به‌عنوان ارائه‌دهنده‌ی اصلی RPC استفاده کنید، این ابزار آدرس IP و آدرس کیف‌پول اتریوم را هنگام انجام معاملات، ثبت و جمع‌آوری می‌کند. بااین‌حال، اگر سراغ استفاده از نود اختصاصی اتریوم یا ارائه‌دهندگان متفرقه‌ی RPC بروید، نه MetaMask و نه Infura آدرس IP و آدرس کیف‌پول اتریوم را نمی‌توانند جمع‌آوری کنند.

سایر ارائه‌دهندگان سرویس RPC مثل Alchemy و Moralis سیاست‌هایی اختصاصی درزمینه‌ی جمع‌آوری داده دارند، سیاست‌هایی که ممکن است در آینده تغییر کنند و شبیه قوانین ConsenSys شوند.  ConsenSys در بیانیه‌ای می‌گوید همواره در صفحه‌ی قوانینش به این موضوع اشاره کرده است که به‌طورمداوم داده‌هایی درباره‌ی نحوه‌ی استفاده از سرویس‌هایش جمع‌آوری می‌کند. این شرکت می‌گوید جمع‌آوری آدرس IP و آدرس کیف‌پول به Infrura منحصر نیست و کل معماری وب رویکرد مشابهی دارد.

ConsenSys، تنها شرکتی نیست که با تغییر سیاست‌هایش تصمیم گرفته است داده‌های بیشتری از کاربران جمع‌آوری کند. صرافی غیرمتمرکز Uniswap اخیراً جمع‌آوری داده‌هایی مثل نوع دستگاه و مرورگر کاربر را شروع کرده است. این صرافی می‌گوید جمع‌آوری چنین داده‌هایی با هدف بهبود تجربه‌ی کاربران انجام می‌گیرد. Uniswap فعلاً داده‌هایی مثل نام کاربر، آدرس، تاریخ تولد، آدرس ایمیل یا آدرس IP را جمع‌آوری نمی‌کند.

منبع: زومیت