Gerdab.IR | گرداب

«سیستم تشخیص عنبیه» ایران‌ساخت شد

«سیستم تشخیص عنبیه» ایران‌ساخت شد
تاریخ انتشار : ۰۷ آذر ۱۴۰۱

یک شرکت فناور ایرانی موفق به ساخت سیستم تشخیص عنبیه چشم شد که این دستاورد مهم صرفه جویی ارزی برای کشور به همراه دارد.

به گزارش گرداب، چشم انسان از ویژگی‌های کاملا منحصر به فرد برخوردار است، عنبیه عضوی است که با گذر زمان دستخوش تغییر نمی‌شود و این ویژگی، روش شناسایی را در سیستم تشخیص ایرانی بیش از سایر روش‌ها ایده آل کرده است.

در بیشتر مواقع عنبیه چشم افراد پس از انجام عمل جراحی بدون تغییر باقی می‌ماند. حتی افراد نابینا نیز تا زمانی که چشم آن‌ها عنبیه داشته باشد، می‌توانند توسط دستگاه تشخیص عنبیه ایرانی تشخیص داده شوند.

سیستم تشخیص عنبیه ایرانی این قابلیت را دارد که افراد را بر اساس یک ویژگی منحصربه فرد شناسایی کند. استفاده از عینک یا لنز‌های تماسی هیچ کدام بر روال کار تشخیص اختلال ایجاد نمی‌کنند، در ضمن دستگاه ایران ساخت در محیط‌هایی که از شیشه یا پلاستیک‌های محافظ استفاده می‌شود نیز کاربرد دارد.

سیدحسین میرحیدری عضو هیات مدیره شرکت هوش مصنوعی رایورز با تشریح موفقیت این شرکت در ساخت سیستم تشخیص عنبیه گفت: نیاز روزافزون به امنیت بیشتر، منجر به توسعه سیستم‌های هوشمند تشخیص هویت بر اساس خصوصیات بیومتریک انسان شده است، سیستم تشخیص عنبیه از خصوصیات فیزیولوژیکی یا رفتاری هر شخص برای تشخیص هویت دقیق وی استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه به حلقه رنگی اطراف مردمک چشم عنبیه می‌گویند، ادامه داد: این بخش یک دیافراگم نازک است که روی قسمت جلویی چشم کشیده شده است و در پشت آن عدسی قرار دارد. وجود عدسی باعث می‌شود که عنبیه، شکل یک مخروط بریده شده سه بعدی را پیدا کند و توسط سیستم قابل تشخیص باشد.

این مدیر حوزه دانش بنیان توضیح داد: فناوری تشخیص عنبیه برای توسعه دهندگان و مجتمع سازان سیستم‌های بیومتریکی در نظر گرفته شده است. این فناوری‌ی شامل راه حل‌هایی است که می‌توانند به خوبی عمل ثبت عنبیه را در حالت‌های مختلف انجام دهد.

میرحیدری یادآور شد: ساخت سیستم تشخیص عنبیه ایران ساخت فرصت‌های شغلی متعددی ایجاد کرده و باعث صرفه جویی ارزی نیز شده است.