Gerdab.IR | گرداب

کمیته فنی تاکسی‌های برقی ایجاد شد

کمیته فنی تاکسی‌های برقی ایجاد شد
تاریخ انتشار : ۰۹ آذر ۱۴۰۱

مدیر گروه توسعه فناوری‌های نوین خودرویی ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل گفت: کمیته فنی تاکسی‌های برقی ایجاد شد تا مشخصات فنی مناسب کلان شهر‌ها احصا و تولید شود.

سید شهریار زینی گفت: به تازگی کمیته فنی تاکسی‌های برقی که متشکل از نمایندگانی از وزارت کشور، اتحادیه تاکسیرانی، معاونت علمی و برخی دانشگاه‌ها، متخصصان و خبرگان حوزه خودرو‌های برقی است را تشکیل دادیم.

به گزارش گرداب، مدیر گروه توسعه فناوری‌های نوین خودرویی ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری گفت: در این کمیته فنی، مشخصات فنی تاکسی‌های برقی مناسب کلان شهر‌ها با اولویت شهر تهران استخراج می‌شود تا بر اساس آن، قرارداد‌های خرید منعقد شود.

وی گفت: در این کمیته علاوه بر تصمیمات در خصوص مشخصات فنی تاکسی‌های برقی مورد نیاز، در خصوص استفاده از محصولات شرکت‌های دانش بنیان داخلی که موفق به طراحی و ساخت خودرو‌های برقی داخلی شده اند نیز تصمیم گیری خواهد شد.

زینی با تاکید بر اینکه تاکنون ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته در راستای ارتقا و توسعه فناوری خودرو، اتوبوس و موتورسیکلت‌های برقی گام‌های مؤثری در احصاء فناوری، توسعه زیرساخت و تدوین استاندارد‌های خاص خودرو‌های برقی برداشته، گفت: در حال حاضر عمده گلوگاه‌های فناوری طراحی و تولید این نوع خودرو‌ها در کشور حل شده است و تمرکز اصلی معاونت علمی در خصوص این نوع خودروها، حمایت از تجاری سازی و اخذ تائیدیه برای انواع آن‌ها و اخذ پلاک برای این نوع خودروهاست.

مدیر گروه توسعه فناوری‌های نوین خودرویی ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری ادامه داد: در اولین بازدید کمیته فنی تاکسی‌های برقی، از یک پروژه برقی که با حمایت و همراهی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری تعریف و اجرایی شده، بازدید بعمل آمد.

وی گفت: درصدد هستیم که با این اقدامات گامی مؤثر در راستای استفاده از توانمندی‌های شرکت‌های دانش بنیان برداریم و ضمن کمک به اشتغال زایی برای نخبگان علمی و صنعتی کشور و ارتقا سطح فناوری صنعت خودرو، اقدام عملی در کاهش آلودگی هوای کلان شهر‌ها داشته باشیم.

زینی در پاسخ به سوالی مبنی بر اقدامات اخیر کمیته فنی تاکسی‌های برقی در راستای انعقاد قرارداد با شرکت‌های خودروسازی گفت: پیش بینی می‌شود قراردادی در راستای تولید خودرو‌های برقی زیر نظر این کمیته با حمایت وزارت کشور منعقد کنیم.