Gerdab.IR | گرداب

کشف خوشه ستاره‌ای با توانایی تنظیم فعالیت خود

کشف خوشه ستاره‌ای با توانایی تنظیم فعالیت خود
تاریخ انتشار : ۱۲ آذر ۱۴۰۱

ناسا با انتشار تصویری از ابر پوشیده شده از گرد و غبار در صفحه اینستاگرام خود درباره خوشه ستاره‌ای که قادر به تنظیم فعالیت خود است، توضیح داد.

به گزارش گرداب، ناسا در توضیح این تصویر نوشت: یک مطالعه جدید خوشه‌ای ستاره‌ای را نشان می‌دهد که قادر به تنظیم خود است و تنها به تعداد محدودی از ستاره‌ها اجازه می‌دهد رشد کنند تا زمانی که بزرگترین و درخشان‌ترین ستاره‌ها بیشترین گاز را از منظومه خارج کند. تصور می‌شود که این فرآیند در تشکیل ستاره‌های جدید محدودیت ایجاد می‌کند.

اخترشناسان از داده‌های تلسکوپ چاندرا، تلسکوپ هوابرد سوفیای ناسا، تلسکوپ "APEX" و رصدخانه فضایی هرشل آژانس فضایی اروپا برای مطالعه منظومه‌ی ستاره‌زای دوری که در کهکشان راه شیری در فاصله ۲۹۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد، استفاده کردند. این نوع نواحی ستاره‌زا از ابر‌های گازی بزرگی تشکیل شده‌اند که سرشار از اجزای ستاره‌ای مورد نیاز برای تشکیل ستاره‌های جدید هستند.

با تجزیه و تحلیل داده‌های این آرایه جامع از تلسکوپ‌ها، اخترشناسان دریافتند که ستارگان قدرتمندی که نزدیک به مرکز خوشه ستاره‌ای قرار دارند، بخش عمده‌ی مواد خام در ناحیه‌ی ستاره‌ساز را با سرعت بالا به بیرون پرتاب می‌کنند، تا در طول حدود یک تا دو میلیون سال، مواد تشکیل دهنده ستاره‌ها را کاهش دهند. شاید میلیون‌ها سال از دیدگاه انسان زمان زیادی به نظر برسد، اما نسبت به طول عمر ستارگان بسیار سریع رخ می‌دهد.

این سرعت زیاد در مصرف منابع در نهایت رشد ستاره‌های جدید را در آن ناحیه کند می‌کند، محققان این فرآیند را «بازخورد ستاره‌ای» (stellar feedback) می‌نامند. این فرآیند، مواد خام مورد نیاز برای تشکیل ستارگان را پاکسازی می‌کند.

توضیح تصویر: این تصویر ترکیبی رنگارنگ از یک ابر گازی بزرگ است. ترکیبی از غبار ستاره‌ای به رنگ‌های زرد خردلی، نارنجی سوخته، آبی سلطنتی و بنفش. نقطه‌های سفید تصویر نشان دهنده‌ی ستاره‌های جدید است. ستاره‌ها از میان شکاف‌های نازک ابر‌های گازی در نزدیکی مرکز تصویر نمایان شده‌اند.