Gerdab.IR | گرداب

قانون مالیات دیجیتال فرانسه به سراغ شرکت آمازون می‌رود

قانون مالیات دیجیتال فرانسه به سراغ شرکت آمازون می‌رود
تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۴۰۱

آمازون چندی پیش در یک درگیری حقوقی با اداره مالیات فرانسه پیروز شد. اما حال نهاد مالیاتی این کشور اروپایی دوباره به سراغ این شرکت آمریکایی رفته است.

به گزارش گرداب، قانون مالیات دیجیتال فرانسه در سال 2019 معرفی شد و راهی برای کسب درآمد از شرکت‌های بزرگ فناوری بود. اما از آن زمان شرکت آمریکایی آمازون توانسته است در درگیری‌های حقوقی موفقیت زیادی داشته باشد و به نوعی این قانون را دور بزند.

در ماه مارس دادگاه اداری فرانسه ادعای نهاد مالیاتی این کشور را نپذیرفت و تایید کرد که آمازون فرار مالیاتی نداشته است. در حالی که این قانون مالیاتی بازارهای آنلاین را هدف قرار داده است، دادگاهی فرانسوی حکم داد که بازی‌های آنلاین و خدماتی که میان دو شرکت از یک گروه انجام می‌شود، مشمول این قانون نیستند.

اما کنون سنای فرانسه با پشتیبانی دولت در تلاش است که اصلاحیه‌های به قانون سال 2019 اضافه کند. این مسئله در جلسه بررسی بودجه 2023 در پارلمان فرانسه صورت خواهد گرفت.

انتظار می‌رود که قانون‌گذاران حوزه مالیاتی این کشور قانون را تغییر دهند تا بتوانند از شرکت آمازون مالیات دریافت کنند. در قانون مالیات دیجیتال فرانسه، شرکت‌هایی که درآمد سالانه آنها در سطح جهان بیش از 750 میلیون یورو و در فرانسه حداقل 25میلیون یورو است را هدف قرار داده است.

این شامل شرکت‌هایی مانند گوگل، فیسبوک و آمازون است و دولت فرانسه انتظار دارد تا این مالیات در سال آینده 670 میلیون دلار درآمد به همراه داشته باشد.