Gerdab.IR | گرداب

سوءاستفاده هکر‌ها از باگ نرم‌افزاری مرورگر گوگل

سوءاستفاده هکر‌ها از باگ نرم‌افزاری مرورگر گوگل
تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۴۰۱

گوگل به میلیون‌ها کاربر کروم درباره یک شکاف امنیتی ناشناخته هشدار داده که آن‌ها را در معرض خطر حملات سایبری قرار می‌دهد.

به گزارش گرداب، این شرکت فناوری آمریکایی تایید کرد هکر‌ها از ضعف امنیتی مذکور سواستفاده کرده اند، اما از اعلام جزئیات بیشتر برای اجتناب از خطرات احتمالی برای کاربران خودداری کرد.

با این وجود شرکت گوگل فاش کرده شکاف امنیتی عمیق و شامل نوعی از باگ است که در موتور جاوااسکریپت V ۸ استفاده می‌شود.

این نوع شکاف نرم افزاری سبب می‌شود هکر‌ها بتوانند به حافظه حفاظت شده رایانه دسترسی یابند یا کد‌های مخرب وارد دستگاه کنند.

این موتور جستجوی اینترنتی منتظر است تا افراد بیشتری آپدیت امنیتی جدید را نصب کنند تا پس از آن اطلاعات گسترده تری در اختیار عموم مردم بگذارند و از قربانی شدن آن‌ها جلوگیری شود.

باگ مذکور توسط «گروه تحلیل تهدید گوگل» در ۲۹ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی کشف و شرکت مجبور شده یک آپدیت امنیتی جدید برای برطرف کردن آن ارائه کند.

گوگل در بیانیه‌ای در وبلاگ خود اعلام کرده تا زمانی که اکثریت کارمندان وصله امنیتی را آپدیت کنند، همچنان فعالیتش را محدود حفظ می‌کند. در بخشی از بیانیه آمده است: همچنین اگر باگی در حافظه طرف سومی باشد که پروژه‌های مشابه به آن وابسته هستند و هنوز ترمیم نشده ما فعالیت خود را محدود نگه می‌داریم. همچنین از تمام محققان امنیتی که طی توسعه چرخه برای جلوگیری از دسترسی باگ‌های امنیتی به کانال‌های ثابت تشکر می‌کنیم.

این درحالی است که گوگل چند روز قبل از انتشار این خبر، آپدیتی برای مرورگر کروم ارائه کرد تا ۲۸ مشکل امنیتی دیگر را برطرف کند. با این وجود مهندسان نرم افزاری مجبور شده اند یک آپدیت امنیتی جدید برای مقابله با جدیدترین شکاف رصد شده، ارائه کنند.