Gerdab.IR | گرداب

تأمین نیاز‌های صنعت نفت به کمک دانش‌بنیان‌ها

تأمین نیاز‌های صنعت نفت به کمک دانش‌بنیان‌ها
تاریخ انتشار : ۲۷ آذر ۱۴۰۱

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی پر از نیاز‌های فناورانه است، گفت: همه این نیاز‌ها را می‌توانیم با کمک شرکت‌های دانش بنیان و فناوران بومی تامین کنیم به شرطی که زنحیره ارزش آن به صورت کامل تامین و تکمیل شود.

به گزارش گرداب به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، روح الله دهقانی فیروزآبادی امروز در مراسم پتروفن با اشاره به ضرورت شکل گیری غول‌های بزرگ فناوری در صنعت پتروشیمی، گفت: اگر برای ایجاد چنین مراکزی در صنایع بزرگ و مادری، چون نفت و پتروشیمی تلاش نکنیم ارزش افزوده این صنایع به نفع دیگر کشور‌ها مصادره خواهد شد و فقط مزیت سرزمینی این منابع عظیم طبیعی برای کشورمان باقی خواهد ماند.

وی افزود: هر کشوری مزیت‌ها و فرصت ویژه‌ای مختص خود دارد که باید بهترین بهره را از آن‌ها ببرد. یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های سرزمینی ایران هم وجود صنعت نفت در کشورمان است که باید تلاش کنیم با نفوذ فناوری و نوآوری به این صنعت، ارزش افزوده آن را ارتقا دهیم.

به گفته دهقانی نفوذ فناوری و نوآوری به صنعت نفت باید از بخش‌های بالادستی این صنعت اتفاق بیافتد. خیلی از کشور‌ها با استفاده از همین فناوری و نوآوری توانسته اند استفاده از منابع طبیعی خود را بهبود بخشند و کارایی اقداماتشان را ارتقا دهند.

وی افزود: تا ۵۰ سال پیش تنها داشتن منابع زیرزمینی برای کشور‌ها مزیت و امتیاز ویژه محسوب می‌شد، اما امروز اینطور نیست و باید با استفاده از فناوری و نوآوری از این منابع ارزش افزوده و محصولات جدید تولید کرد. ارزش ایجاد شده از تجارت ماده خام با حاشیه سودی که از محصولات فناورانه به دست می‌آید قابل قیاس نیست و بسیار عدد کوچکی است. محصولی که مبتنی بر نوآوری و فناوری تولید می‌شود ۱۰۰۰ برابر محصولات خام حاشیه سود دارند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان با بیان اینکه فعالان حوزه پتروشیمی باید به این نکته توجه کنند، اگر از فناوری و نوآوری برای تولید محصولات خود استفاده و زنجیره ارزش این صنعت را تکمیل نکنند، به همان اندازه که صاحبان فرصت هستند در شرایط تهدید هم قرار دارند.

وی افزود: امروز شرکت‌های دانش بنیان فراوانی در حوزه نفت و پتروشیمی فعالیت می‌کنند و بر اساس آمار ثبت شده در کارگروه تولید بار اول، رتبه نخست درخواست‌ها به صنعت نفت مرتبط می‌شود و عدد ۱۲۰ میلیون دلار در این زمینه ثبت شده است. یعنی به ازای هر دلار سرمایه گذاری، ۸ دلار سود به دست آمده است.

تامین نیاز‌های حوزه نفت به کمک فناوران بومی

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی پر از نیاز‌های فناورانه در حوزه هایی، چون تولید تجهیزات دوار، دانش فنی، مواد، کاتالیست‌ها و ... است، گفت: همه این نیاز‌ها را می‌توانیم با کمک شرکت‌های دانش بنیان و فناوران بومی تامین کنیم به شرطی که زنحیره ارزش آن به صورت کامل تامین و تکمیل شود.

دهقانی ادامه داد: این کار به اتصال دانشگاه به صنعت هم نیاز دارد. لازم است این اتصال شکل درست خود را طی کند. یعنی صنعت نیاز خود را به شرکت‌های دانش بنیان عرضه و این شرکت‌ها با کمک فناوری خود به تامین این نیاز‌ها ورود کنند. البته مجموعه‌های دانش بنیان برای تامین دانش و انجام تحقیقات خود از دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی استفاده می‌کند و در نهایت نیاز صنعتی با اتصال به دانشگاه و شرکت‌های دانش بنیان رفع می‌شود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان شکل گیری کنسرسیومی از شرکت‌های دانش بنیان و ایجاد غول‌های فناوری را نیز از جمله ضروروت‌های توسعه صنعت پتروشیمی دانست و بیان کرد: این غول‌های فناوری بهترین گزینه برای توسعه فناوری و نوآوری در صنایع مختلف هستند. غول‌هایی که در برخی کشور‌های فاقد منابع طبیعی هم ایجاد شده اند و سود هنگفتی را برای خود رقم زده اند. ایجاد این مراکز در ایران به عنوان صاحب منابع طبیعی قطعا ضروری و لازم است.

وی گام‌های معاونت علمی برای حمایت از دانش بنیان شدن صنعت پتروشیمی را بیمه خدمات، کمک به تامین مالی شرکت‌ها و حمایت‌هایی در سطح حاکمیت عنوان کرد و گفت: باید برای دانش بنیان شدن صنعت پتروشیمی همه بازیگران دولتی و خصوصی فعال در این حوزه با یکدیگر هم افزایی و همکاری داشته باشند.