Gerdab.IR | گرداب

پرتاب ۳ هزار ماهواره فعال استارلینک به مدار

پرتاب ۳ هزار ماهواره فعال استارلینک به مدار
تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ۱۴۰۱

اسپیس ایکس موفق شد با استفاده از راکت فالکون ۹ کهنه‌کار خود سه هزار ماهواره دیگر را در مدار زمین قرار دهد. این پرواز رکورد بیشترین پرواز مداری با پرواز راکت فالکون ۹ را در اختیار دارد.

به گزارش گرداب، راکت شرکت اسپیس ایکس توانست در پانزدهمین پرواز با موفقیت محموله خود را در مدار قرار دهد.

این راکت اسپیس ایکس در تاریخ فعالیت‌های فضایی مورد اعتماد‌ترین راکت شناخته می‌شود. هنوز اسپیس ایکس در مورد زمان بازنشستگی این راکت تصمیم گیری نکرده است.

ماموریت پانزدهم فالکون ۹ مربوط به حمل ماهواره‌های این شرکت است که علاوه بر حمل آسان مطابقت بیشتری نیز با فالکون ۹ دارند. همچنین اسپیس ایکس دو ماموریت دیگر برای ناسا و شرکت SES را در کمتر از ۳۶ ساعت با موفقیت به پایان رساند.

جاناتان مک دوول، اخترفیزیکدان هاروارد می‌گوید با پرتاب اخیر اسپیس ایکس اکنون حدود ۳ هزار ماهواره فعال در مدار قرار دارد. این در حالی است که اسپیس ایکس پیش از این از وجود ۳۰۰۰ ماهواره خبر داده بود در آن زمان ماهواره‌های فعال این شرکت به تعداد ۲۷۰۰ عدد می‌رسید.

نسل دوم ماهواره‌های اسپیس ایکس اکنون در اندازه‌های بزرگتر بوده و فالکون ۹ تعداد کمتری از آن‌ها را می‌تواند در مدار قرار دهد. در نتیجه این شرکت برای رسیدن به فاز بعدی منظومه ماهواره‌ای خود نیازمند موفقیت استارشیپ است.

گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد این راکت احتمالا در نیمه نخست سال آینده قادر خواهد بود پرواز آزمایشی خود را انجام دهد.