Gerdab.IR | گرداب

حاکمیت سایبری؛ تیک تاک باید از قوانین حریم خصوصی اتحادیه اروپا پیروی کند

حاکمیت سایبری؛ تیک تاک باید از قوانین حریم خصوصی اتحادیه اروپا پیروی کند
تاریخ انتشار : ۲۱ دی ۱۴۰۱

در دیدار مدیر ارشد اجرایی تیک تاک با مقامات ارشد اتحادیه اروپا در بروکسل، اتحادیه به این شرکت هشدار داده تا از قوانین منطقه پیروی و ایمنی داده‌های کاربران را تضمین کند.

به گزارش گرداب به نقل از‌ای اف پی، تیک تاک که به شرکت «بایت دنس» تعلق دارد، در ماه‌های اخیر به دلیل نگرانی‌ها درباره میزان دسترسی دولت چین به داده‌های کاربران با چالش‌هایی روبرو شده است.

شو زی چو مدیر ارشد اجرایی تیک تاک برای نخستین بار مذاکراتی رسمی با مارگارت وستاگر کمیسیونر رقابت، ورا یوروا نایب رئیس کمیسیون، ایلوا یوهانسون کمیسیونر ا امور مهاجرت و دیدیه ریندیر کمیسیونر قضایی اتحادیه اروپا انجام داد.

او در این باره گفت: هیچ شکی نیست که داده‌های کاربران در اروپا ایمن هستند و در معرض دسترسی غیرقانونی مقامات طرف ثالث قرار ندارند.

در نوامبر ۲۰۲۲ میلادی تیک تاک اعتراف کرد برخی کارمندان آن درچین به داده‌های کاربران اروپایی دسترسی داشته اند، اما چو به یورووا اعلام کرد این شرکت مشغول توسعه سیستمی قدرتمند برای پردازش داده‌های کاربران اروپایی در همین منطقه است.

تئو برترام نائب رییس سیاستگذاری عمومی تیک تاک در اروپا بعداً اعلام کرد این شرکت طی مذاکراتی شیوه قدرتمندتر کردن امنیت داده‌ها در اروپا از جمله ایجاد مرکز عملیات‌های داده اروپا در ایرلند را توضیح داده است.

البته در حال حاضر بایت دنس با تحقیقات رگولاتور حریم خصوصی ایرلند روبرو است تا مشخص شود آیا با فراوری داده‌های خصوصی کودکان و انتقال آن‌ها به چین، قانون عمومی حفاظت از داده‌های این منطقه (GDPR) را نقض کرده است یا خیر.

ریندیرز در این باره گفت: من روی اهمیت پیروی کامل تیک تاک از قانون GDPR و همکاری کامل با رگولاتور حفاظت حریم خصوصی ایرلند تاکید کرده اند.

اتحادیه اروپا همچنین خواستار افزایش اقدامات برای مقابله با اخبار جعلی است. یورووا نیز اعلام کرد تیک تاک باید نخستین گزارش درباره این موضوع را تا پایان ژانویه اعلام کرد. به گفته او شفافیت در این روند کلید اصلی است.