Gerdab.IR | گرداب

نظر بیل گیتس درباره آینده هوش مصنوعی و متاورس

نظر بیل گیتس درباره آینده هوش مصنوعی و متاورس
تاریخ انتشار : ۲۵ دی ۱۴۰۱

بیل گیتس اخیراً اعلام کرده که به نظرش هوش مصنوعی درحال‌حاضر شبیه به اینترنت در حوالی سال ۲۰۰۰ است.

به گزارش گرداب، «بیل گیتس»، هم‌بنیان‌گذار مایکروسافت اخیراً درباره شماری از فناوری‌های جدید صحبت و آینده آن‌ها را پیش‌بینی کرده است. او می‌گوید هوش مصنوعی به‌واقع یک فناوری انقلابی است و نقشی شبیه به اینترنت در حوالی سال ۲۰۰۰ را دارد، اما web۳ و متاورس به آن اندازه که گفته می‌شود، فناوری‌های انقلابی و بزرگی نیستند.

بیل گیتس اخیراً در یک جلسه پرسش‌وپاسخ در ردیت در جواب به این سؤال که آیا درحال‌حاضر هم فناوری بزرگی مثل اینترنت در سال ۲۰۰۰ وجود دارد یا خیر، گفت: «هوش مصنوعی فناوری بزرگ [حال حاضر]است. فکر نمی‌کنم web۳ آن‌قدر بزرگ یا متاورس به‌تن‌هایی انقلابی باشد، اما هوش مصنوعی واقعاً یک فناوری بزرگ و انقلابی است»

گیتس به سؤال متعاقب یکی از کاربران درباره اینکه چرا به نظرش web۳ انقلابی نیست، پاسخ نداد. او صرفاً گفت هیجان زیادی برای هوش مصنوعی زایا دارد: «از نرخ پیشرفت‌های این هوش مصنوعی حیرت‌زده شده‌ام. فکر می‌کنم این فناوری تأثیر بزرگی بر جهان خواهد گذاشت.»

بیل گیتس درباره هوش مصنوعی ChatGPT چه نظری دارد؟

هم‌بنیان‌گذار مایکروسافت در پاسخ به این سؤال که چه نظری درباره هوش مصنوعی ChatGPT دارد، نوشت: «این [چت‌بات]نیم‌نگاهی به آینده را برای ما فراهم کرده است. من از این شیوه عملکرد و سرعت نوآوری شگفت‌زده شده‌ام.»

با این همه، گیتس اعلام کرد که تمرکز خود را روی امور دیگری گذاشته است. او گفت درحال کار روی فناوری‌های مثل سونوگرافی است که می‌توانند به زنان باردار کمک کنند تا درصورت نیاز به حضور در بیمارستان، این موضوع به اطلاع آن‌ها برسد.

بیل گیتس در گذشته هم گفته بود که علاقه‌ای به حوزه رمزارز‌ها ندارد. او در سال ۲۰۲۱ گفته بود کسانی که به‌اندازه ایلان ماسک پول ندارند، باید مراقب سرمایه‌گذاری در این حوزه باشند. هم‌مؤسس مایکروسافت باور داشت که این بازار‌ها براساس نظریه «احمق بزرگ‌تر» پیش می‌روند.

بااین‌حال، به‌نظر می‌رسد که دیدگاه او درباره متاورس خوش‌بینانه‌تر است، چرا که در سال ۲۰۲۱ جایگزینی تصاویر دوبعدی با سه‌بعدی در ملاقات‌های مجازی را پیش‌بینی کرده بود.

منبع: زومیت