Gerdab.IR | گرداب

چت بات هوش مصنوعی گوگل: «بارد»، رقیب جدید مایکروسافت

چت بات هوش مصنوعی گوگل: «بارد»، رقیب جدید مایکروسافت
تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

گوگل اعلام کرد پروژه چت بات هوش مصنوعی اش واقعی است و «بارد» (Bard) نام دارد.

به گزارش گرداب به نقل از انگجت، این درحالی است که سیستم تولید متن خودکار Chat GPT متعلق به شرکت «اوپن آ آی» طی دو ماه گذشته با توجهات زیادی روبرو شده است.

طبق پست وبلاگی ساندار پیچای مدیر ارشد اجرایی گوگل، بارد به عنوان یک سرویس هوش مصنوعی محاوره‌ای آزمایشی عمل می‌کند. این سیستم براساس پلتفرم فعلی گوگل به نام LaMDA (مدل زبانی برای کاربرد‌های دیالوگی) بنا شده که شرکت طی ۲ سال گذشته آن را توسعه داده است.

پیچای در این باره اعلام کرد: بارد به دنبال ترکیب وسعت دانش جهان با قدرت، اطلاعات و خلاقیت مدل‌های زبانی بزرگ ما است. این سیستم اطلاعات با جمع آوری اطلاعات از وب، پاسخ‌هایی نوین و با کیفیت فراهم می‌کند.

البته اینکه آیا اتکای این سیستم به اینترنت به رفتاری متعصبانه و نژاد پرستانه منجر شود یا خیر، هنوز معلوم نیست. این برنامه مانند Chat GPT با متن باز در اینترنت نیست. بلکه گوگل فعالیت خود در این زمینه را با نسخه سبک LaMDA آغاز می‌کند که به الزامات سیستمی کمتری نیاز دارد و همچنین این سیستم قبل از عرضه در مقیاس وسیع، برای گروهی از کاربران مورد اعتماد ارائه می‌شود.

پیچای در این باره می‌گوید: ما بازخورد خارجی را با بازخورد‌های داخلی تست‌های خود ترکیب می‌کنیم تا تضمین شود پاسخ‌های بارد با کیفیت، ایمن و معتبر هستند. ما درباره این مرحله از آزمایش که به ما کمک می‌کند تا کیفیت و سرعت بارد را ارتقا دهیم و درباره آن بیاموزیم بسیار مشتاق هستیم.