Gerdab.IR | گرداب

هشدار مایکروسافت به شرکت‌های سازنده چت‌بات / از اطلاعات موتور جستجوی «بینگ» استفاده نکنید

هشدار مایکروسافت به شرکت‌های سازنده چت‌بات / از اطلاعات موتور جستجوی «بینگ» استفاده نکنید
تاریخ انتشار : ۰۶ فروردين ۱۴۰۲

مایکروسافت به برخی از موتورهای جستجوی مبتنی بر بینگ هشدار داده است که در صورت ادامه استفاده از اطلاعات این موتور جستجو برای ابزارهای هوش مصنوعی خود، دسترسی به فهرست جستجوی شرکت را لغو خواهد کرد.

به گزارش گرداب و به نقل از بلومبرگ، مایکروسافت نمی‌خواهد رقبای خود از فهرست جستجوی بینگ برای تقویت چت‌بات‌های هوش مصنوعی خود استفاده کنند. طبق گزارش‌ها، این شرکت به دو موتور جستجوی بینگ اعلام کرده است که در صورت ادامه استفاده از اطلاعات موتور جستجوی بینگ، دسترسی آن‌ها به داده‌های جستجوی مایکروسافت را به طور کلی محدود می‌کند.

همانطور که در گزارش بلومبرگ به آن اشاره شده است، مایکروسافت مجوز دسترسی به اطلاعات جستجوی بینگ را در اختیار چندین موتور جستجو مانند داک‌داک‌گو، یاهو و موتور جستجوی هوش مصنوعی You.com قرار داده است. درحالی‌که داک‌داک‌گو از ترکیبی از بینگ و ابزار وب خود برای ارائه نتایج جستجو‌ها استفاده می‌کند، You.com و Neeva برخی نتایج را براساس بینگ نشان می‌دهند تا در زمان و منابع صرفه‌جویی شود.

درحالی‌که مایکروسافت مجوز استفاده از اطلاعات جستجوی بینگ را به شرکت‌ها اعطا کرده است، ظاهراً می‌خواهد مانع از استفاده از این اطلاعات برای آموزش چت‌بات‌های هوش مصنوعی شود. منابع آگاه به بلومبرگ گفته‌اند که به باور مایکروسافت، استفاده از اطلاعات بینگ برای چت‌بات‌ها، نقض قرارداد محسوب می‌شود و شاید ردموندی‌ها به قرارداد‌های خود با موتور‌های جستجوی متهم به سوءاستفاده از این اطلاعات، پایان دهند.

درحال‌حاضر نمی‌دانیم گزارش بلومبرگ به کدام موتور‌های جستجو اشاره می‌کند، بااین‌حال اکثر آن‌ها مانند داک‌داک‌گو و You.com ابزار‌های مبتنی بر هوش مصنوعی خود را در هفته‌های گذشته معرفی کرده‌اند. برای مثال ماه گذشته داک‌داک‌گو از ابزار هوش مصنوعی DuckAssist رونمایی کرد.

مایکروسافت به بلومبرگ گفته که با شرکایی که از مفاد قرارداد خارج می‌شوند، به‌طور مداوم شرایط را گوشزد می‌کند:

«ما مستقیماً به کار با آن‌ها ادامه خواهیم داد و هرگونه اطلاعات موردنیاز برای پیداکردن مسیر رو به جلو را به آن‌ها ارائه خواهیم کرد.»

با وجود گفته‌های بالا، نمی‌دانیم ردموندی‌ها برخوردی با موتور‌های جستجو داشته‌اند یا خیر. بااین‌حال به نظر می‌رسد مایکروسافت می‌خواهد اطلاعات موتور جستجوی بینگ تنها برای چت‌بات بینگ مورد استفاده قرار بگیرد.