Gerdab.IR | گرداب

ممنوعیت استفاده از تجهیزات چینی در اماکن دولتی انگلیس

ممنوعیت استفاده از تجهیزات چینی در اماکن دولتی انگلیس
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۴۰۲

دولت انگلیس تصمیم دارد استفاده از تجهیزات نظارتی ساخت چین را در اماکن حساس دولتی متوقف کند. این اقدام بخشی از برنامه‌ی این کشور برای برطرف کردن نگرانی‌های حوزه‌ی امنیت سایبری در رابطه با چین است.

به گزارش گرداب به نقل از رویترز، ریشی سوناک نخست‌وزیر انگلیس، چین را بزرگترین چالش جهان برای امنیت و دستیابی به ثروت می‌داند از همین رو سال گذشته دولت این کشور به وزارتخانه‌های مختلف ابلاغ کرده بود نصب دوربین‌های نظارتی چینی را در ساختمان‌های حساس متوقف کنند.

در بیانیه‌ی دولت که نشان‌دهنده‌ی سختگیرانه‌تر شدن قوانین است آمده است: ما همچنین تعهد می‌کنیم تا زمانبندی مربوط به حذف تجهیزات نظارتی تولید شده توسط شرکت‌های تحت نظارت قانون اطلاعات ملی چین را از اماکن حساس دولت مرکزی منتشر کنیم. با پایبندی به این زمانبندی ما اطمینان و ضرورت درباره طرح‌های حذف تجهیزات را نشان می‌دهیم.

البته در بیانیه مذکور به نام شرکت خاصی اشاره نشده است.

قانون‌گذاران انگلیسی پیش از این خواهان ممنوعیت فروش و استفاده از دوربین‌های نظارتی ساخت شرکت‌های Hikvision و Dahua شدند. نگرانی‌های زیادی درباره حفظ حریم خصوصی محصولات این ۲ شرکت و ارتباط محصولات آن‌ها با نقض قوانین حقوق بشر در چین وجود دارد.

شرکت Hikvision در بیانیه‌ای ایمیلی نوشته است: ما معتقدیم اقدام احتمالی دولت انگلیس گامی در جهت افزایش تنش‌های ژئوپلتیکی است که در حوزه ممنوعیت‌های فناوری ایجاد شده است و هیچ ارتباطی به امنیت محصولات شرکت Hikvision ندارد.

این درحالی است که انگلیس نصب تیک تاک در موبایل‌های دولتی را از مارس ۲۰۲۳ میلادی ممنوع کرده است. از سوی دیگر از ۲۰۲۰ میلادی نصب تجهیزات ۵G یک شرکت چینی در شبکه‌های اینترنت موبایل منع شد.