Gerdab.IR | گرداب

طراحی پردازنده با کمک ChatGPT

طراحی پردازنده با کمک ChatGPT
تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۴۰۲

گروهی از محققان توانستند تنها با حرف زدن با ربات هوش مصنوعی ChatGPT بخشی از یک پردازنده‌ی رایانه‌ای را طراحی کنند.

به گزارش گرداب، گروهی از پژوهشگران دانشگاه ایالتی نیویورک (NYU) با استفاده از زبان انگلیسی ساده از هوش مصنوعی خواستند تا یک پردازنده را طراحی کند. محققان سپس این تراشه را تولید و آزمایش کردند و متوجه شدند که تراشه مربوطه واقعاً کار می‌کند

البته تراشه‌ای که ChatGPT طراحی کرده است، یک پردازنده کامل نیست و اصلاً نمی‌تواند به پردازنده‌های اینتل و AMD نزدیک شود. این تراشه درواقع بخشی از یک CPU است که وظیفه ساخت معماری‌های ریزپردازنده مبتنی بر انباشتگر‌ها را بر عهده دارد. انباشتگر‌ها اساساً نوعی رجیستر (حافظه) هستند که نتایج محاسبات واسطه درونشان ذخیره می‌شود، ولی نقش آن‌ها در پردازنده‌ها حیاتی است.

معمولاً تیم‌های مختلفی روی تولید یک تراشه کار می‌کنند و یکی از آن‌ها مسئولیت ترجمه جزئیاتی را دارد که به زبان انگلیسی ساده درباره پردازنده دریافت می‌کند. این توضیحات به یک «زبان توصیف سخت‌افزار» (HDL) تبدیل می‌شود که هندسه، چگالی و وضعیت عمومی عناصر درون یک تراشه را نشان می‌دهد.

اکنون ChatGPT به محققان اجازه داده است تا مرحله ترجمه HDL را با سرعت زیادی پشت سر بگذارند. با توجه به اینکه دانشمندان می‌گویند استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند احتمال بروز خطا در این فرایند را کاهش دهد، متخصصان ترجمه HDL باید نگران آینده شغلی خود باشند.

بااین‌وجود، استفاده از هوش مصنوعی به این منظور ریسک‌هایی هم دارد. برای مثال، با توجه به اینکه حتی متخصصان آگاهی کاملی نسبت به کارکرد‌های مدل‌های زبانی بزرگ ندارند، نمی‌توانیم مطمئن باشیم که آنچه در خروجی از این ابزار‌ها دریافت می‌کنیم، دقیقاً همان چیزی باشد که از آن‌ها خواسته‌ایم.

دکتر «هموند پیرس» از دانشگاه ایالتی نیویورک می‌گوید: «باور داریم که نتایج این مطالعه اولین HDL کامل تولیدشده با هوش مصنوعی است که برای تولید روی یک تراشه فیزیکی به کارخانه رفته. برخی مدل‌های هوش مصنوعی مثل ChatGPT از OpenAI و بارد از گوگل می‌توانند با زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف، نرم‌افزار تولید کنند، ولی کاربرد آن‌ها در طراحی سخت‌افزار هنوز به‌طور جامع مورد بررسی قرار نگرفته است. این پژوهش نشان می‌دهد که هوش مصنوعی می‌تواند برای تولید سخت‌افزار هم مفید باشد؛ به‌ویژه وقتی از آن به‌شکل مکالمه‌ای استفاده می‌شود، چون می‌توانید حرف‌های بیشتری را ردوبدل کنید تا طراحی‌ها را بی‌نقص نمایید.»

منبع: دیجیاتو