Gerdab.IR | گرداب

غول‌های فناوری از قوانین اتحادیه اروپا پیروی می‌کنند

غول‌های فناوری از قوانین اتحادیه اروپا پیروی می‌کنند
تاریخ انتشار : ۱۳ تير ۱۴۰۲

به گفته تیری برتون کمیسیونر امور بازار‌های داخلی اتحادیه اروپا، گوگل، آمازون، اپل، متا و مایکروسافت اعلام کرده اند تحت قانون فناوری جدید منطقه واجد شرایط دروازه بانی اینترنت هستند.

به گزارش گرداب، براساس «قانون بازار‌های دیجیتال» (DMA) که نوامبر گذشته اجرایی شد، شرکت‌هایی با بیش از ۴۵ میلیون کاربر فعال در ماه و ارزش بازاری ۷۵ میلیارد یورو، دروازه بانان اینترنت به حساب می‌آیند که سرویس‌های اصلی پلتفرم را ارائه می‌کنند.

برتون اعلام کرد یک شرکت کره جنوبی و همچنین بایت دنس مالک تیک تاک نیز اعلام کرده اند واجد شرایط قوانین اتحادیه اروپا هستند.

کمیسیونر بازار‌های داخلی اتحادیه اروپا در این باره گفت: اروپا فضای دیجیتال خود را برای محافظت بهتر از شهروندان و همچنین تقویت نوآوری برای استارت آپ‌ها و شرکت‌های این منطقه به طور کامل تغییر می‌دهد.

کمیسیون پس از بررسی اطلاعاتی که شرکت‌ها فراهم کرده اند و تا ۶ سپتامبر شرکت‌های دروازه بان اینترنت را تعیین می‌کند. پس از آن شرکت‌ها ۶ ماه فرصت دارند تا از قانون بازار‌های دیجیتال پیروی کنند.

شرکت‌هایی که برچسب دروازه بانی اینترنت دریافت می‌کنند باید قابلیت تعامل بین پیام رسان‌های خود و رقبایشان را فراهم کنند و به کاربران اجازه دهند خود درباره نصب اپ‌های پیش فرض روی دستگاه هایشان تصمیم بگیرند.

همچنین این موسسات اجازه ندارند سرویس‌های خود را به رقبا ترجیح دهند و یا کاربران را از حذف اپ‌ها و نرم افزار‌های پیش فرض منع کنند. اپل و گوگل قبلا با این قانون مواجه شده اند.

شرکت‌ها برای نقض قانون بازار‌های دیجیتال تا ۱۰ درصد درآمد جهانی شان جریمه می‌شوند.