Gerdab.IR | گرداب

تصمیم آمریکا بر محدودیت دسترسی چین به خدمات ابری

تصمیم آمریکا بر محدودیت دسترسی چین به خدمات ابری
تاریخ انتشار : ۱۳ تير ۱۴۰۲

آمریکا، برای محدود کردن دسترسی شرکت‌های چینی به خدمات رایانش ابری نظیر خدمات آمازون و مایکروسافت آماده می‌شود.

به گزارش گرداب، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه نوشت: واشنگتن در حال بررسی این است که فراهم کنندگان خدمات ابری را ملزم کند برای خدمات‌رسانی به شرکت‌های چینی که از این پلتفرم‌ها برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، مجوز دولت را دریافت کنند.

آزور مایکروسافت و خدمات وب آمازون (AWS)، پیشرو‌های جهانی در فراهم کردن رایانش ابری برای شرکت‌ها هستند و در چین با شرکت‌هایی مانند گروه هلدینگ علی بابا رقابت می‌کنند.

دولت بایدن، قصد دارد کنترل‌های صادراتی که در اکتبر برای محدود کردن فروش برخی از تراشه‌های هوش مصنوعی به چین اعلام کرده بود را تشدید کند تا توسعه فناوری که برای آینده اقتصادی و ژئوپلیتیکی این کشور حائز اهمیت شمرده می‌شود را محدود کند. طبق گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، بخشی از تدابیری که مورد بحث قرار دارند، شامل محدود کردن دسترسی ابری برای توسعه دهندگان هوش مصنوعی چینی هستند.

تحت پیشنهاد وزارت بازرگانی آمریکا که انتظار می‌رود ماه میلادی جاری اعلام شود، آمریکا کنترل‌های صادراتی را بازبینی می‌کند تا فروش بعضی از تراشه‌ها به چین بدون مجوز دشوارتر شود. هدف این اقدام، تراشه "ای ۱۰۰" شرکت آمریکایی انویدیاست که پس از اعلام نخستین محدودیت‌ها، طراحی شده بود. تغییرات گرفته در طراحی این تراشه، پس از اعلام محدودیت‌ها صورت گرفت.

بر اساس گزارش بلومبرگ، آمریکا و چین منازعه فناوری خود را تشدید کرده‌اند. پکن روز دوشنبه، کنترل صادرات فلزات اساسی برای تولید تراشه، خودرو‌های برقی و صنایع دفاعی را اعلام کرد و نشان داد از قدرت تلافی‌جویی در برابر اقدامات آمریکا، ژاپن و اروپا برای قطع دسترسی پکن به فناوری پیشرفته برخوردار است.