Gerdab.IR | گرداب

دست و پا زدن‌های مایکروسافت برای عدم پرداخت جریمه

دست و پا زدن‌های مایکروسافت برای عدم پرداخت جریمه
تاریخ انتشار : ۱۳ تير ۱۴۰۲

مذاکرات مایکروسافت با ناظر اتحادیه اروپا برای اجتناب از تحقیق آنتی تراست به بن بست رسیده و این شرکت آمریکایی احتمالا در ماه‌های آینده با تحقیقاتی روبرو خواهد شد.

به گزارش گرداب، در دهه گذشته مایکروسافت ۲.۲ میلیارد یورو (۲.۴ میلیارد دلار) به دلیل نقض قوانین رقابت اتحادیه اروپا از جمله مرتبط کردن دو یا چند محصول با یکدیگر جریمه شد. اما پس از شکایت اپ پیامرسان «اسلک» متعلق به شرکت «سیلز فورس» (مخصوص محیط‌های اداری) در ۲۰۲۰ میلادی بار دیگر در این منطقه با چالش روبرو شد.

مایکروسافت در سال ۲۰۱۷ سرویس «تیمز» را به طور رایگان به «آفیس ۳۶۵» افزود و این اپ به تدریج جایگزین اسکایپ برای کسب و کار شد.

پیام رسان اسلک مدعی است رقیبش به طور ناعادلانه چت محیط کاری را با اپ ویدئویی تیمز در محصول آفیس یکپارچه کرده است. در همین راستا مایکروسافت در سال گذشته مذاکراتی را با کمیسیون اتحادیه اروپا آغاز کرد تا از تحقیقات در این زمینه اجتناب کند و اخیرا نیز پیشنهاد کرد قیمت محصول آفیس خود را بدون اپ «تیمز» کاهش دهد.

کمیسیون اتحادیه اروپا با امیدواری به ایجاد تمایز بین قیمت آفیس با تیمز می‌خواهد محیطی متعادل برای فعالیت رقبا فراهم کند و از سوی دیگر گزینه‌های انتخابی بیشتری در اختیار مشتریان قرار دهد. همچنین به گفته منابع آگاه این سازمان خواستار کاهش قیمتی بیش از رقم پیشنهادی مایکروسافت است.

سخنگوی مایکروسافت در این باره می‌گوید: ما همچنان به همکاری با کمیسیون در تحقیقات اش ادامه می‌دهیم و آماده پذیرش راه حل‌های عملی هستیم که نگرانی‌ها را برطرف کند و به سود مشتریان باشد.

اگر مشخص شود که شرکت آمریکایی قوانین آنتی تراست اتحادیه اروپا را نقض کرده احتمالا با جریمه‌ای تا سقف ۱۰ درصد درآمد جهانی خود روبرو می‌شود. در همین راستا مایکروسافت قصد دارد قبل از آغاز تحقیقات برای برطرف کردن این مشکل چاره جویی کند.