Gerdab.IR | گرداب

قانون‌گذاری در آمریکا برای حمایت از مشاغل در برابر هوش مصنوعی

قانون‌گذاری در آمریکا برای حمایت از مشاغل در برابر هوش مصنوعی
تاریخ انتشار : ۰۲ مرداد ۱۴۰۲

سناتور باب کیسی هفته گذشته از دو لایحه جدید رونمایی کرد که هدف آن‌ها حفاظت از کارکنان در مقابل کاربرد‌های هوش مصنوعی به شکل نظارت در محل کار و تصمیم‌گیری برای استخدام توسط ربات است.

به گزارش گرداب به نقل از سی ان بی سی، لایحه‌هایی که کیسی روی آن‌ها تمرکز کرده در حقیقت جبهه‌های آتی کارزار حفظ حقوق کارمندان در بحبوحه محبوبیت هوش مصنوعی است. از سوی دیگر چاک شومر سناتور و رهبر ارشد نمایندگان اکثریت سنا خواهان قانونمند سازی این فناوری شده است.

کیسی که در کمیته نظارت بر چالش‌های کارگری سنا فعالیت می‌کند، در این باره می‌گوید: تصور می‌کنم به طور کلی همه در اینجا روی فراهم کردن یک استراتژی برای مقابله با چیزی هستند که می‌توان آن را یک چالش خارق العاده برای کشور خواند. البته هوش مصنوعی فرصت‌های متعددی فراهم می‌کند، اما چالش‌های متعددی نیز دارد.

لایحه نخست که «قانون عدم وجود روسای رباتیک» (No robot Bosses Act) است، کارفرمایان را از اتکای صرف به سیستم‌های خودکار مانند الگوریتم‌ها و ابزار‌های ماشین یادگیری برای تصمیم گیری درباره استخدام افراد منع می‌کند. همچنین این لایحه کارفرمایان را ملزم می‌کند تا درباره شیوه استفاده از چنین سیستمی به کارمندان خود آموزش دهند. از سوی دیگر طبق این لایحه کارفرمایان هنگام استفاده از چنین سیستم‌هایی باید آن را اعلام کنند.

این پیش نویس قانون کارفرمایان را ملزم می‌کند نظارت انسانی و واقعی بر استفاده از هوش مصنوعی در محل کار فراهم کنند. این نظارت باید قبل از تصمیم گیری سیستم‌های خودکار در فرایند‌هایی مانند استخدام، اضافه یا حذف شیفت کاری یا حتی اخراج کارمندان براساس عملکردشان اجرا می‌شود.

لایحه دوم کیسی «قانون گروه ویژه نظارت بر محیط کار و فناوری استثماری» (the Exploitative Workplace Surveillance and Technologies Task Force Act) است که براساس آن یک سازمان دولتی ایجاد می‌شود که نظارت در محل کار را بررسی و به کنگره گزارش می‌دهد. این سازمان توسط نماینده‌ای از سوی وزارت کار آمریکا رهبری می‌شود و مقاماتی از وزارت بازرگانی، کمیسیون فدرال تجارت، کمیسیون فرصت‌های استخدامی عادلانه و دیگر آژانس‌ها در آن حضور خواهند داشت.

براساس خلاصه لایحه مذکور کارگروه ویژه تاثیر نظارت و تصمیم گیری سیستم‌های خودکار روی دستمزد کارمندان و زمانبندی را تحلیل، تاثیر اتحادیه‌های کارگری را مشخص و شیوه تاثیرگذاری چنین سیستم‌هایی روی جمعیت در محل کار را تعیین می‌کند.

تاکنون برایان شاتز و جان فترمن به عنوان حامی، لایحه بیل کیسی را امضا کرده اند. برنی سندرز رییس کمیته سلامت، آموزش، کار و بازنشستگی کنگره نیز از لایحه روسای ربات پشتیبانی می‌کند. از سوی دیگر سناتور کوری بوکر نیز با امضای خود حمایتش از لایحه ایجاد کارگروه ویژه را نشان داده است.