Gerdab.IR | گرداب

هشدار پاپ درباره خطرات هوش مصنوعی

هشدار پاپ درباره خطرات هوش مصنوعی
تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۴۰۲

پاپ فرانسیس دیروز خواستار بازتاب جهانی درباره خطرات احتمالی هوش مصنوعی شد و به قابلیت‌های اختلال آمیز و تاثیرات دوسویه آن اشاره کرد.

به گزارش گرداب به نقل از رویترز، پاپ فرانسیس ۸۶ ساله که قبلاً گفته بود نمی‌داند چطور از رایانه استفاده کند، در پیامی برای روز جهانی صلح کلیسای کاتولیک این هشدار را صادر کرده است. واتیکان نیز طبق روال همیشه پیام را زودتر از موعد منتشر کرده است.

پاپ نیاز به هوشیاری و تلاش را یادآوری کرد تا منطق خشونت و تبعیض در تولید و استفاده از چنین ابزار‌هایی ریشه ندواند و به ضرر قشر ضعیف و محروم تمام شود.

در ادامه پیام وی آمده است: «نیاز مبرم به جهت‌گیری مفهوم و استفاده از هوش مصنوعی به گونه‌ای مسئولانه، به گونه‌ای که در خدمت بشریت و حفاظت از خانه مشترک ما باشد، ایجاب می‌کند که تأمل اخلاقی به حوزه آموزش و قانون نیز تعمیم یابد.»

پاپ فرانسیس در سال ۲۰۱۵ میلادی گفته بود که سر رشته‌ای از فناوری ندارد، اما اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و پیامک را در صورتیکه عاقلانه استفاده شوند، «هدیه‌ای از خداوند» نامیده بود.

در سال ۲۰۲۰ میلادی واتیکان برای توسعه اخلاقی هوش مصنوعی و درخواست برای قانونمند سازی فناوری‌هایی مانند شناسایی چهره با مایکروسافت و آی بی ام همکاری کرد.