Gerdab.IR | گرداب

افزایش انتشار اخبار جعلی در ایکس

افزایش انتشار اخبار جعلی در ایکس
تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۴۰۲

محققان شبکه‌های اجتماعی با لغو و تعلیق ۱۰۰ پژوهش درباره پلتفرم ایکس (توییتر سابق) بر این باورند که این پلتفرم با ایجاد محدودیت‌ها برای جمع آوری داده در معرض اخبار جعلی بیشتری قرار دارد.

به گزارش گرداب، به گفته پژوهشگران محدودیت ماسک بر روش‌های حیاتی جمع آوری داده در این پلتفرم، توانایی کشف منشا و انتشار اخبار جعلی طی رویداد‌های جهان واقعی را مانند درگیری در غزه از بین برده است.

مهم‌ترین روش در این زمینه یک ابزار است که دسترسی به داده‌هایی درباره ۱۰ میلیون توییت در ماه را به محققان می‌داد. توئیتر در فوریه ۲۰۲۳ میلادی اعلام کرد دسترسی رایگان محققان به این API را پایان می‌دهد. اقدام مذکور برای تغییر ابزار انجام شده بود.

ماسک در نخستین سالی که مالکیت ایکس را به دست آورد، با کاهش درآمد‌های تبلیغاتی روبرو شد، زیرا آگهی دهندگان بیم آن داشتند که آگهی شان در کنار محتوای مخرب منتشر شود. از زمان خرید ایکس توسط ایلان ماسک، درآمد تبلیغاتی شرکت در آمریکا در مقایسه سالانه هر ماه حداقل ۵۵ درصد کاهش یافته است.

طبق تحقیقی که انجام شده محققان ۳۰ پروژه را لغو و ۴۷ مورد را متوقف کرده اند. همچنین پژوهشگران ۲۷ محقق را به پلتفرم‌های اجتماعی دیگر منتقل کردند. همچنین ۴۷ پروژه در ایکس در حال اجرا است هرچند برخی از پژوهشگران اشاره کردند توانایی آن‌ها برای جمع آوری داده‌های جدید محدود خواهد شد.

رگولاتور‌های اتحادیه اروپا هم اکنون مشغول تحقیق درباره کنترل اخبار جعلی توسط ایکس هستند.

جوزفین لوکیتو استادیار دانشگاه تگزاس در این باره می‌گوید: کاهش توانایی تحقیق در پلتفرم، کاربران ایکس را در معرض نفرت پراکنی و اخبار جعلی بیشتر قرار می‌دهد.