Gerdab.IR | گرداب

شکایت اپل از قانون بازار‌های دیجیتال اروپا

شکایت اپل از قانون بازار‌های دیجیتال اروپا
تاریخ انتشار : ۲۷ آبان ۱۴۰۲

طبق پست دیوان دادگستری اتحادیه اروپا در پلتفرم ایکس، اپل شکایت حقوقی ثبت کرده تا تصمیم کمیسیون اتحادیه اروپا تحت قانون بازار‌های دیجیتال را به چالش بکشد.

به گزارش گرداب، قانون سختگیرانه بازار‌های دیجیتال اروپا، ۲۲ سرویس دروازه بان اینترنت را هدف گرفت که توسط ۶ شرکت بزرگ مایکروسافت، اپل، گوگل، آمازون، متا و تیک تاک اداره می‌شوند.

هدف این قانون تسهیل انتقال افراد بین سرویس‌های رقیب و ملزم کردن آن‌ها به یکپارچه کردن پیام رسان هایشان با رقبا است که به کاربران اجازه می‌دهد تصمیم بگیرند چه اپلیکیشن‌هایی را به طور پیش فرض روی دستگاه هایشان نصب کنند.

هرچند جزییات شکایت حقوقی اپل عمومی نشده، اما نشریه بلومبرگ هفته گذشته فاش کرد این شرکت قرارگرفتن اپ استور در فهرست دروازه بانان اینترنت را به چالش می‌کشد.

این درحالی است که شرکت‌های فناوری بزرگ دیگر مانند متا و تیک تاک از هم اکنون خواستار تجدیدنظر تصمیم کمیسیون اتحادیه اروپا درباره انضمام سرویس هایشان در این قانون هستند.

متا در درخواست تجدیدنظر خود با تصمیم کمیسیون برای قرار دادن مسنجر و سرویس‌های دیگرش تحت قانون بازار‌های دیجیتال مخالفت کرده است. این شرکت قرار گرفتن فیس بوک، واتس اپ یا اینستاگرام را در قانون به چالش نکشیده است.

در این میان تیک تاک نیز معتقد است تعیین سرویس به عنوان دروازه بان اینترنت خطر تثبیت قدرت شرکت‌های برتر فناوری را در پی دارد.