Gerdab.IR | گرداب

تبدیل حدود ۲۴۰ میلیون رایانه به زباله‌های الکترونیکی

تبدیل حدود ۲۴۰ میلیون رایانه به زباله‌های الکترونیکی
تاریخ انتشار : ۰۲ دی ۱۴۰۲

طبق تحقیق موسسه کانالیس، تصمیم مایکروسافت برای پایان دادن به پشتیبانی از ویندوز ۱۰ احتمالا سبب می‌شود حدود ۲۴۰ میلیون رایانه شخصی بی مصرف شوند و از زمین‌های دفن زباله سر دربیاورند.

به گزارش گرداب به نقل از رویترز، تخمین زده می‌شود با اضافه شدن ۲۴۰ میلیون رایانه‌ی بی‌مصرف شده در اثر عدم پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز ۱۰، وزن زباله‌های الکترونیک مربوط به رایانه‌های شخصی به حدود ۴۸۰ میلیون کیلوگرم برسد که معادل وزن ۳۲۰ هزار خودرو است.

هرچند ممکن است تا سال‌ها پس از پایان یافتن پشتیبانی از سیستم عامل، بسیاری از رایانه‌های شخصی قابل استفاده باشند، اما موسسه تحقیقاتی کانالیس هشدار داده تقاضا برای دستگاه‌های بدون آپدیت‌های امنیتی احتمالا اندک خواهد بود.

مایکروسافت اعلام کرد تا اکتبر ۲۰۲۸ میلادی آپدیت امنیتی را برای دستگاه‌های مجهز به ویندوز ۱۰ فراهم کند البته قیمت سالانه این آپدیت‌ها هنوز مشخص نیست.

اگر ساختار قیمت گذاری برای ادامه پشتیبانی از ویندوز ۱۰ مانند اقدامات پیشین این شرکت باشد، استفاده از رایانه‌های شخصی جدیدتر از لحاظ اقتصادی به صرفه‌تر است و تعداد رایانه‌های شخصی قدیمی دور ریز بیشتر می‌شود. مایکروسافت تصمیم دارد پشتیبانی از ویندوز ۱۰ را از اکتبر ۲۰۲۵ میلادی متوقف کند. پیش بینی می‌شود نسل جدید سیستم عامل فناوری پیشرفته هوش مصنوعی را برای رایانه‌های شخصی به ارمغان بیاورد و احتمالا بازار راکد این دستگاه‌ها را رونق دهد.

هارد درایو‌هایی که در رایانه‌های شخصی و سرور‌های ذخیره اطلاعات به کار می‌روند نیز بازیافت خواهند شد و مواد آن‌ها برای استفاده در موتور خودرو‌های برقی و حتی تولید انرژی تجدیدپذیر به کار می‌رود.