Gerdab.IR | گرداب

صادرات فناوری‌های تایوانی به روسیه تحریم شد

صادرات فناوری‌های تایوانی به روسیه تحریم شد
تاریخ انتشار : ۰۶ دی ۱۴۰۲

وزارت اقتصاد تایوان اعلام کرد فهرست صادرات کالا‌های تحریم شده به روسیه و بلاروس در واکنش به درگیری با اوکراین را گسترش داده تا از محصولات نوآورانه تایوانی در مقاصد نظامی استفاده نشود.

به گزارش گرداب به نقل از رویترز، تایوان حمله روسیه و اکراین را محکوم کرده بود و به تحریم‌های غرب علیه این کشور پیوسته بود، هرچند این اقدام بیشتر سمبلیک بود، زیرا تجارت مستقیم اندکی بین دو کشور وجود دارد.

وزارت اقتصاد تایوان با توجه به آخرین مرحله تحریم‌ها اعلام کرد اقدام مذکور براساس همکاری‌های بین المللی و برای جلوگیری از صادرات کالا‌هایی با فناوری رده بالا برا‌ی استفاده در مقاصد نظامی اتخاذ شده است.

فهرست کالا‌های صادراتی تحریمی شامل تجهیزاتی برای نیمه رسانا‌ها است که تایوان در تولید آن‌ها در رده نخست جهانی قرار دارد. علاوه بر آن صادرات برخی مواد شیمیایی و دارو‌ها نیز تحریم شده است.

وزارت اقتصاد تایوان در بیانیه‌ای اعلام کرد تحریم‌های جدید علیه روسیه در راستای تحریم‌هایی است که اتحادیه اروپا، آمریکا و کشور‌های دیگر انجام داده اند.

اتحادیه اروپا، آمریکا و کشور‌های دیگر اخیرا بقایای تسلیحات را از میدان‌های نبرد در اوکراین جمع‌آوری کرده‌اند و «فهرست مشترک با اولویت بالا» از قطعات و تجهیزات الکترونیکی و مکانیکی را ارائه کرده‌اند که به طور گسترده در کاربرد‌های تجاری استفاده می‌شود و همچنین می‌توان از آن‌ها برای ساخت سلاح نیز استفاده کرد.

طبق بیانیه وزارت اقتصاد این کشور مجوز‌های صادراتی تایید نخواهند شد.