Gerdab.IR | گرداب

انویدیا تراشه جدید مخصوص بازار چین ساخت

انویدیا تراشه جدید مخصوص بازار چین ساخت
تاریخ انتشار : ۰۹ دی ۱۴۰۲

انویدیا نسخه‌ای از یک تراشه هوش مصنوعی مخصوص بازی رایانه‌ای را رونمایی کرد که با توجه به محدودیت‌های صادراتی آمریکا برای چین، اصلاح شده است.

به گزارش گرداب به نقل از رویترز، شرکت تراشه سازی آمریکایی ادعا می‌کند این محصول از نظر عملکرد، کارآمدی و محتوای گرافیکی مبتنی بر هوش مصنوعی بسیار پیشرفته است و از ژانویه ۲۰۲۴ میلادی برای مشتریان چینی عرضه خواهد شد.

سخنگوی انویدیا در این باره می‌گوید: تراشه GeForce RTX ۴۰۹۰ D باتوجه به محدودیت‌های صادراتی دولت آمریکا طراحی شده است. ما هنگام توسعه این محصول به طور گسترده با دولت آمریکا همکاری کردیم.

GeForce RTX ۴۰۹۰ D نخستین تراشه‌ای است که انویدیا از زمان وضع محدودیت‌های جدید صادراتی دولت بایدن در اکتبر ۲۰۲۳ میلادی، با تمرکز بر بازار چین ساخته است. این شرکت دو تراشه A ۸۰۰ و H ۸۰۰ را با توجه به محدودیت‌های صادراتی پیشین ساخته بود، اما فروش آن‌ها به چین همراه تراشه بازی رایانه‌ای RTX ۴۰۹۰ ممنوع شد.

در اوایل نوامبر سال جاری ملادی نشریه SemiAnalysis در گزارشی نوشت انویدیا در واکنش به محدودیت‌های صادراتی وضع شده در اکتبر ۲۰۲۳ میلادی اعلام کرده می‌تواند۳ تراشه هوش مصنوعی مخصوص بازار چین تا ۱۶ نوامبر معرفی کند.

اما پس از آن رویترز در گزارشی دیگر نوشت انویدیا به مشتریانش در چین اعلام کرد عرضه یکی از این تراشه‌ها تا سه ماهه نخست ۲۰۲۴ میلادی به تاخیر می‌افتد. دو تراشه دیگر نیز هنوز در وب سایت این شرکت در چین معرفی نشده اند.

انویدیا بیش از ۹۰ درصد از بازار ۷ میلیارد دلاری تراشه‌های هوش مصنوعی چین را در اختیار دارد. اما تحلیل‌گران معتقدند محدودیت‌های آمریکا احتمالاً فرصت‌هایی را برای شرکت‌های داخلی ایجاد می‌کند تا سهم بیشتری از بازار را تصاحب کنند.

جینا ریموندو وزیر بازرگانی آمریکا در مصاحبه‌ای در تاریخ ۱۱ دسامبر اعلام کرد انویدیا می‌تواند تراشه‌های هوش مصنوعی به چین بفروشد، اما نمی‌تواند تراشه‌هایی با بیشترین قدرت پردازش به این کشور بفروشد.

به گفته سخنگوی شرکت تراشه هوش مصنوعی RTX ۴۰۹۰ D مخصوص بازار چین در مقایسه با RTX ۴۰۹۰ اصلی در پردازش بازی و خلق محتوا ۵ درصد کندتر است.