Gerdab.IR | گرداب

شمار استاندارد‌های ملی فناوری نانو به ۱۶۳ استاندارد رسید

شمار استاندارد‌های ملی فناوری نانو به ۱۶۳ استاندارد رسید
تاریخ انتشار : ۱۹ دی ۱۴۰۲

در صد و سی و چهارمین اجلاسیه کمیته ملی نانو یک استاندارد ملی جدید بررسی و تصویب شد و بدین ترتیب تعداد استاندارد‌های ملی فناوری نانو به ۱۶۳ رسید.

به گزارش گرداب، به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، در صد و سی و چهارمین اجلاسیه کمیته ملی نانو که با حضور نمایندگانی از گروه استاندارد و ایمنی ستاد نانو، دانشگاه ها، سازمان استاندارد و شرکت‌ها و آزمایشگاه‌ها برگزار شد یک استاندارد ملی جدید با عنوان «فناوری نانو- نانوساخت- مشخصه‌های کلیدی کنترلی-قسمت ۶-۱۸: مواد پایه گرافنی-گروه‌های عاملی:TGA-FTIR» بررسی و تصویب شد و بدین ترتیب تعداد استاندارد‌های ملی فناوری نانو به ۱۶۳ استاندارد رسید.

گرافن به دلیل خواص ویژه مانند استحکام مکانیکی، کشسانی، رسانایی الکتریکی و گرمایی بالا، شفافیت نوری، به یکی از مورد توجه‌ترین مواد پیشرفته در تحقیقات کاربردی و صنایع شده است.

یکی از موانع برای تجاری سازی محصولات حاوی گرافن نبود روش‌های استاندارد اندازه گیری و تعیین ویژگی‌های گرافن و محصولات حاوی گرافن است.

یکی از شناخته‌شده‌ترین راه‌های تهیه گرافن، فرایند اکسایش و کاهش است.

مقرون به‌صرفه‌ترین فرایند برای تهیه گرافن، لایه‌برداری از لایه‌های گرافیت طبیعی پس از اکسایش برای به‌دست آوردن لایه‌های اکسید‌شده مجزا و سپس اکسیژن‌زدایی (کاهش) این لایه‌های مجزا است.

طی فرایند اکسایش، گروه‌های عاملی مختلف وارد ساختار گرافن می‌شوند و پیوند π ساختار گرافن را می‌شکنند.

نوع و محتوای گروه‌های عاملی بر خواص فیزیکوشیمیایی گرافن تأثیر می‌گذارد؛ بنابراین شناسایی و تعیین کمیت گروه‌های عاملی بر پودر گرافن، یک مشخصه کلیدی کنترلی برای تولید و کاربرد آن است.

هدف از تدوین این استاندارد تعیین روشی برای تعیین مشخصه مواد عامل‌دار بر پایه گرافن و گرافن اکسید با آنالیز گرما‌وزن‌سنجی (TGA) جفت‌شده با طیف‌سنجی فروسرخ تبدیل فوریه (FTIR) است که به عنوان TGA-FTIR نامیده می‌شود.

این روش برای پودر گرافن عامل‌دارشده و گرافن اکسید که می‌توانند با دمای بالا در طول TGA پیرولیز شوند، قابل استفاده است.