Gerdab.IR | گرداب

حسینی مونس:

ماهواره‌بر «سروش» محموله ۶ تا ۱۵ تن را به فضا خواهد برد

ماهواره‌بر «سروش» محموله ۶ تا ۱۵ تن را به فضا خواهد برد
تاریخ انتشار : ۱۰ بهمن ۱۴۰۲

سخنگوی فضایی وزارت دفاع با بیان اینکه فعالیت فضایی ایران و وزارت دفاع کاملا علمی و فناورانه است، گفت: ما حق داریم از این فرصت استفاده کنیم و در این مسیر منتظر اجازه هیچکس نخواهیم ماند.

به گزارش گرداب، سیداحمد حسینی مونس سخنگوی فضایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح صبح امروز سه‌شنبه در نشست خبری طی سخنانی اظهار داشت: فناوری فضایی در دنیا به عنوان پیشران فناوری در جهان تعریف شده و بدون این فناوری ابعاد مختلف زندگی بشر دچار مشکل خواهد شد و این موضوع جزو مولفه‌های اصلی فناوری خواهد بود.

وی افزود: اگر امروز ما از این فرصت استفاده نکنیم شاید نتوان در آینده آن را جبران کرد و نیاز است تا رسانه‌ها در این زمینه بتوانند فعالیت لازم را انجام دهند.

حسینی مونس ادامه داد: فعالیت فضایی ایران و وزرات دفاع کاملا علمی و فناورانه است.

سخنگوی فضایی وزارت دفاع تاکید کرد: پرتاب اخیر در پایگاه امام خمینی (ره) انجام شد که کاملا شناخته شده است.

وی اظهار داشت: پرتابگر سیمرغ نیز با وزن برخاست ۸۰ تن کاملا شناخته شده و مولفه‌های آن با کار نظامی کاملا متفاوت است و اکثر واکنش‌ها در دنیا ناشی از نگرانی آن‌ها از انحصار شکنی ایران است.

حسینی مونس ادامه داد: فضا یک ثروت خدادادی است و ما هم حق داریم از این فرصت استفاده کنیم و در این مسیر منتظر اجازه هیچکس نخواهیم ماند و این مسیر را با قدرت ادامه می‌دهیم.

سخنگوی فضایی وزارت دفاع گفت: مطابق نقشه راهی که داریم انشاالله در نسخه‌های بعدی، ماهواره‌بر «سریر» را خواهیم داشت که وزنی معادل یک و نیم تن را در مدارات نزدیک زمین قرار خواهد داد.

وی افزود: سریر می‌تواند شش یا هفت ماهواره را در مدارات پایین قرار می‌دهد یا یک ماهواره را در مدار ۳۶ هزار کیلومتری قرار می‌دهد در آینده دور‌تر ماهواره‌بر‌های خانواده سروش را خواهیم داشت که محموله‌هایی از ۶ تا ۱۵ تن را به فضا خواهند برد.

حسینی مونس درباره دستیابی به پیشرانه‌های کرایوژنیک یا سرمازا گفت: ساخت پیشرانه‌های سرد شونده در دستور کار ما قرار دارد. سال‌های گذشته فن چالشی برای توسعه یک موتور سرمازا کوچک زیر یک تن برگزار کردیم که هم اکنون در مراحل ساخت است.

سخنگوی فضایی وزارت دفاع اظهار داشت: در مجموعه وزارت دفاع ساخت موتور سرمازا تعریف شده که در آینده نه چندان دور تست موتور متوسط سرمازا را خواهیم داشت. نقشه راه تولید این دست موتور‌ها درحال اجرا است که به ماهواره بر سروش ختم خواهد شد.