Gerdab.IR | گرداب

دست رهبران شرکت‌های فناوری به خون کودکان آغشته است

دست رهبران شرکت‌های فناوری به خون کودکان آغشته است
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۴۰۲

دیروز رهبران برخی شرکت‌های فناوری بزرگ از جمله مارک زاکربرگ در مقابل کنگره آمریکا شهادت دادند. آن‌ها متهم شدند که دستان‌شان به خون کودکان آلوده است.

به گزارش گرداب، در جلسه استماع شرکت‌های فناوری درباره آسیب‌های پلتفرم‌های اجتماعی برای کودکان و نوجوانان، سناتور‌های آمریکایی رهبران بزرگترین شبکه‌های اجتماعی را به چالش کشیدند و اعلام کردند کنگره باید هرچه سریع‌تر قانونی وضع کند. این در حالی است که یکی از قانونگذاران آمریکا شرکت‌های فناوری را متهم کرد که به دلیل ناتوانی از حفاظت از کودکان در مقابل تهدید‌های روزافزون مهاجمان جنسی در پلتفرم هایشان، دستانشان به خون آلوده است.

جلسه استماع کنگره آمریکا جدیدترین تلاش قانونگذاران برای برطرف کردن نگرانی‌های والدین و کارشناسان سلامت روانی مبنی بر آن است شبکه‌های اجتماعی سودآوری را بر ایجاد دستورالعملی برای محافظت از کودکان در مقابل آسیب‌های پلتفرم هایشان، ترجیح می‌دهند.

سناتور لیندزی گراهام در این جلسه خطاب به مارک زاکربرگ مدیر ارشد اجرایی متا پلتفرمز گفت: شما و شرکت‌های دیگری که در مقابل کنگره حاضر شده اید، دستان شما به خون آلوده شده است. محصول شما مردم را می‌کشد.

زاکربرگ در کنار لیندا یاکارینو (مدیر ارشد اجرایی ایکس)، ایوان اشپیگل (مدیر ارشد اجرایی شرکت اسنپ)، شو زی چو (مدیرارشد اجرایی تیک تاک) و جیسون سیترون (مدیر ارشد اجرایی دیسکورد) در کنگره آمریکا شهادت داده اند.

به گفته سناتور دیک دوربین رییس کمیته قضایی سنا، آمار مرکز ملی کودک گمشده و مورد سواستفاده قرار گرفته، حاکی از افزایش بی سابقه اخاذی جنسی مالی است. در این نوع از اخاذی مجرم افراد زیر سن قانونی را فریب می‌دهد تا تصاویر و ویدیو‌های هرزنگاری برای او بفرستند.

دوربین در این جلسه گفت: افزایش بی سابقه سواستفاده جنسی از کودکان فقط یک دلیل دارد و آنهم تغییرات در تکنولوژی است.

همزمان با آغاز فرایند استماع، کمیته ویدیویی را نمایش داد که در آن کودکان درباره قربانی شدن در شبکه‌های اجتماعی سخن گفتند. در سالن برگزاری مراسم نیز تعدادی از والدین تصاویر فرزندانشان را نشان می‌دادند که به دلیل شبکه‌های اجتماعی آسیب دیده بودند. برخی والدین زاکربرگ را حین خواندن بیانه اش هو کردند.

در این جلسه سناتور جاش هاوی، زاکربرگ را به چالش کشید تا به طور مستقیم از خانواده‌ها عذرخواهی کند. زاکربرگ نسبت به آنچه برسر خانواده‌ها آمده اظهار تاسف کرد و سپس متعهد شد فعالیت بیشتری برای جلوگیری از آسیب به کودکان انجام دهد، اما در اظهارات او نشانی از قبول مسؤولیت تسهیل جلوگیری از سواستفاده از کودکان وجود نداشت.

اعضای کمیته سنا کپی از ایمیل‌های داخلی شرکت متا را نشان دادند که طبق آن‌ها زاکربرگ درخواست مدیران ارشد سیاستگذاری متا برای استخدام ۴۵ تا ۸۴ مهندس جهت فعالیت روی ارتقای ایمنی را رد کرده بود.

از سوی دیگر یاکارینو اعلام کرد ایکس از قانون STOP CSAM پشتیبانی می‌کند. این لایحه با هدف وادار کردن شرکت‌های فناوری به قبول مسؤولیت درباره محتوای آزار جنسی کودکان ارائه شده و به قربانیان اجازه می‌دهد تا از پلتفرم‌ها و فروشگاه‌های اپلیکیشن شکایت کنند.

همچنین چو مدیر ارشد اجرایی تیک تاک نیز با سوالات سختی روبرو شد که برخی از آن‌ها حاکی از آسیب رساندن این اپ به سلامت ذهنی کودکان بودند.

چو در پاسخ به سوالات گراهام اعلام کرد بیش از ۲ میلیارد دلار برای تلاش‌های ایمنی و اعتماد صرف می‌کند.