Gerdab.IR | گرداب

تشعشعات دکل‌های مخابراتی کشور یک صدم میزان مجاز جهانی است

تشعشعات دکل‌های مخابراتی کشور یک صدم میزان مجاز جهانی است
تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۴۰۲

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه تشعشعات دکل‌های مخابراتی کشور یک صدم میزان مجاز جهانی است، گفت: مردم از این بابت هیچ نگرانی نداشته باشند.

به گزارش گرداب عیسی زارع‌پور، در جلسه شورای اداری استان یزد اظهار کرد: دکل‌های تلفن همراه خطری ندارند و ضرر از تلفن‌های همراه است و مردم نگرانی درباره نصب دکل‌ها برای نسل‌های مختلف تلفن همراه نداشته باشند.

وی با اشاره به بهره‌برداری از سایت‌های ۵G استان یزد عنوان کرد: عدم اجازه نصب دکل یا شکایت برای جمع‌آوری دکل‌ها باعث کاهش کیفیت ارتباطات و کندی و قطع ارتباطات می‌شود، اما لازم است تاکید شود که تشعشعات، دائم از سوی وزارتخانه و سازمان انرژی اتمی چک می‌شود و اندازه آن یک صدم مجاز جهانی است و اگر کسی نگرانی دارد با شماره ۱۹۵ تماس بگیرند، همکاران ما حضور یافته و بررسی می‌کنند.

زارع پور با اشاره به محدودیت‌های سال قبل و حذف شبکه‌های خارجی بیان کرد: مجبور شدیم در بازه زمانی کوتاه بستر را برای خدمات رسانی به جمعیت بالایی توسعه دهیم.

زارع پور با تاکید بر اینکه مدیریت فضای مجازی دغدغه جهانی است، اظهار کرد: اگر کشور‌ها در آینده دارایی دیجیتال نداشته باشند به رغم اینکه در نقشه وجود دارند، اما در مدیریت کشورشان نقشی نخواهند داشت.

زارع پور، درباره قانون فضای مجازی نیز این را بدهی مجلس به مقام معظم رهبری عنوان کرد و افزود: هنوز قانون نداریم. یکی از قواعد هوشمندانه جلوگیری از انحصار است که در اروپا در حال راه اندازی است و در آینده هر کشوری پلتفرم خود را دارد و با اینتراکشن ارتباط با دنیای خارجی حفظ می‌شود.

وزیر ارتباطات گفت: شبکه ملی اطلاعات یک شبکه امن پرسرعت و با کیفیت در ایران با خدمات و کیفیت و جذاب است که در دهه گذشته مورد بی مهری قرار گرفته بود هرچند از سال ۱۳۹۰ مورد مطالبه رهبری قرار دارد، اما توجه جدی نشده بود و بر اساس ارزیابی فضای مجازی در این ۱۰ سال ۲۳ درصد و در این دو سال ۶۵ درصد اجرا شده است.

زارع پور تصریح کرد: ظرفیت شبکه ارتباطات ثابت محدود است و یک دهه است که در این حوزه سرمایه گذاری نشده است. سوء مدیریت در مخابرات و بی مهری دولت قبل دلیل این وضعیت است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد: در مجموع ۱۰ اپراتور در کنار شرکت مخابرات وارد عرصه شدند و در هر استان یک اپراتور دوم برای رقابت کنار مخابرات تعریف شد تا زیرساخت‌های توسعه ارتباطات کشور در آینده فراهم شود.

وزیر ارتباطات در و فناوری اطلاعات از دیگر دستاورد‌ها و اقدامات وزراتخانه در زمینه هوش مصنوعی و ما هواره‌ها را نیز تشریح کرد.