Gerdab.IR | گرداب

متا پرداخت هزینه به ناشران اخبار را متوقف کرد

متا پرداخت هزینه به ناشران اخبار را متوقف کرد
تاریخ انتشار : ۱۳ اسفند ۱۴۰۲

شرکت متا پلتفرمز اعلام کرده پرداخت هزینه به ناشران اخبار استرالیایی برای محتوایی که در فیس بوک نشان داده می‌شود را متوقف خواهد کرد.

به گزارش گرداب، چنین اقدامی زمینه را برای یک کارزار جدید با دولت استرالیا مهیا می‌کند که پیش از این با تصویب قانونی برای نخستین بار در جهان شرکت‌های بزرگ فناوری را وادار کرد با ناشران اخبار قرارداد امضا کنند و به آن‌ها هزینه بپردازند.

ناشران اخبار و دولت کشور‌هایی مانند استرالیا معتقدند که هنگامیکه لینک اخبار در پلتفرم‌های فیس بوک و گوگل ظاهر می‌شود، این شرکت‌ها به طور ناعادلانه از درآمد‌های تبلیغاتی بهره می‌برند. در این میان متا ترویج اخبار و محتوای سیاسی را کاهش داده و مدعی است لینک‌های اخبار اکنون بخش کوچکی از فید کاربران را تشکیل می‌دهند.

این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد گزینه ترویج اخبار در فیس بوک در آمریکا و استرالیا را حذف می‌کند در نتیجه قرارداد‌های جدیدی با تولید کنندگان محتوای سنتی در این کشور‌ها امضا نمی‌کند. همچنین این شرکت سال گذشته گزینه اخبار در فیس بوک را در کشور‌های انگلیس، فرانسه و آلمان نیز حذف کرده بود.

در ادامه بیانیه آمده است: در نتیجه این امر ما قرارداد‌های تجاری جدید برای محتوای اخبار معمولی در این کشور‌ها ارائه نمی‌کنیم. همچنین محصولات جدید فیس بوک به خصوص برای ناشران اخبار فراهم نمی‌شود.

این تصمیم متا مغایر با اقدامات دولت استرالیا و قانونی است که در ۲۰۲۱ میلادی وضع شد. آنتونی آلبانز نخست وزیر استرالیا در این باره گفت: این ایده که یک شرکت می‌تواند از سرمایه گذاری دیگران سود ببرد که فقط مربوط به سرمایه مالی نیست بلکه سرمایه گذاری در افراد و ژورنالیسم را نیز شامل می‌شود، ناعادلانه است. استرالیا به این شیوه عمل نمی‌کند.

درهمین راستا دولت خواستار توصیه از وزارت خزانه داری و کمیسیون رقابت و مصرف کننده استرالیا (ACCC) برای اتخاذ گام‌های بعدی است.